TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Türkiye’den neden teknoloji şirketi çıkmıyor?

 

Harika mühendislerimiz var. Onları istihdam etmeye fazlasıyla gönüllü özel şirketlere de sahibiz. Dünyanın en önemli üniversitelerinde, teknolojinin en tepe noktasında ders veren akademisyenlerimiz olduğunu da biliyorum. Ancak Türkiye’de bunları harekete geçirecek bir model ve sık sık tekrarlanan ekosistem yok.

Bugün burada okuyacaklarınızı daha önceki: “Cepte 4G’ye yerli teknoloji katkısı zor!” ve “Mobil 4G ihalesine torba kanun şart!” başlığı altında kaleme aldığım, 2 farklı bakış açısını yansıtan yazım eşliğinde dikkate alırsanız, meramımı daha iyi anlamış olursunuz. Çünkü 4G ihalesinde Ulaştırma Bakanlığı erken davranarak, yerli 4G teknolojisini geliştirenleri dikkate almadı. Diğer taraftan yerli 4G’yi geliştiren konsorsiyum da “Her an, her şey yaparız havasında.”

4G’nin mühendislerine, yazılımı, kartları, radyolinkleri geliştiren teknik kadro için milim eleştiri yapmam, ancak bu işi idare edenlere, pazarlamasını yapan yöneticilere katılmıyorum. Bu yöntemle geliştirilen teknolojileri bir sonraki aşamaya geliştirilip taşıyamayız.

SAVUNMA SANAYİİNDE EKOSİSTEM

Teknolojinin beyin takımı mühendislerimizle görüştüğümde, ekosistemin olmamasından şikâyet ediyorlar. Fakat “Birazcık anlatın, kendi tespitlerinizi paylaşın neden ekosistem oluşmuyor?” sorusunu yönelttiğimde ortaya çıkan gerçek şu: Devletin teknolojik gelişimleri destekleyen bir yaklaşımı olmadığından ekosistem oluşmuyor. Yani “ekosistem oluşsun” diye zaten bir kaygı ve arzu yok.

Hatta TÜBİTAK, MKEK gibi kamu kurumları ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) bünyesindeki yarı resmi şirketlerin yönetim yapısı, özel sektörün önünü kesiyor, ekosistemin oluşmasını engelliyor. Eğer bu kurumların kontrolünde bir ekosistem oluşacaksa “Evet” diyorlar, yani kontrollü bir ekosistem isteniyor. Kontrolün, yönlendirmenin olduğu bir yerde ekosistem müsaade edildiği kadar oluşur, yukarısı yan gözle baktığında ekosistemin parçası olan şirket ne kadar dirense de “Yok” olur. Örnekleri mevcut.

1) Türkiye’nin acilen teknolojide atılım yapacak bir sistem geliştirmesi şart.

2) ‘Özel, kamu, yarı resmi’ demeden ve kontrol etmeye kalkmadan, kriterlerini koyup, adil bir şekilde tüm şirketleri destekleyecek bir düzenin oluşturulması lazım.

Düşünün ülkenizde 16 civarında ateşli silah üreten fabrikanız var, lakin 150 yıldır piyade tüfeği yapamamışsınız. Birkaç yıl önce yapmaya karar verilince de şirketlerin başına bir kamu kurumunu musallat edip, Ar-Ge için en büyük kaynağı (parayı) da ona teslim etmişsiniz.

Diğer taraftan devletin en stratejik savunma ürününü kendi kaynağıyla ve Ar-Ge harcamalarıyla geliştiren özel bir şirket önemli bir başarıya imza atıyor. Kamunun bütün stres testlerinden geçiyor. Kamu yönetimi üretim yetkisi verdiğinde ise bu şirketten yüklü bir teminat istiyor. Bunu yapanların, vatan ve millet sevgisini, her durumda sorgulamak gerekmez mi? Şimdi bu mantıkla nereye kadar ileri teknoloji üretilir?

Savunma sanayiinde faaliyet gösteren TAI, ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, NETAŞ, ALGERA, BAYKAR, İŞBİR, SARSILMAZ, ASPİLSAN ve aklıma gelmeyen diğer şirketlerimizde çalışan mühendislerimizin bilgisine ve becerisine hiçbir şey söyleyemem, harikalar yarattıklarını biliyorum. Ancak onları, farkında olmadıkları bu tarz sistem sıkıntılarından kurtarırsak, birer Vecihi Hürkuş gibi memleketimizi uçururlar. Çünkü bu ülkenin meselesi insan kaynağı değil. Çalışkan, zeki ve yeniliğe açık mühendislerimizin beyinlerine sistemle ambargo koymazsak netice alırız.

Neden 4G’yi BTK değil SSM destekliyor

Buyurun bir sistem meselesine. Aselsan liderliğinde, Netaş-Algera, mobil cihazlar ve cep telefonu teknolojisinde 4G’ye geçmeye hazırlanan Türkiye için 4G yerli baz istasyonu geliştiriyor. Başarılı da gidiyor. ULAK ismi verilen bu projeyi de Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) destekliyor. Halbuki Ulaştırma Bakanlığı ve bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) destek vermesi gerekirdi. Çünkü, BTK’nın yıllık geliri bir milyar dolar seviyesinde ve 7 yıl önce çıkan kanunlara göre bunun takriben 200 milyon dolarını Ar-Ge’ye ayırması gerekiyor. Ama SSM 40 milyon dolar verip, 4G’yi destekliyor. Peki Ulaştırma Bakanlığı, BTK ve 7 yılda biriken Ar-Ge paraları nerede?

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
09 Nisan 2015 Perşembe, 19:01 Misafir harika mühendisleriniz mi var? ha ha ha.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı