TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

4G’den Hürkuş’a sivil-asker teknolojik yanlışlarımız!

 

Aşağıdaki tespitleri, sektördeki önemli oyuncularla görüşmeler, tesislerde incelemeler, gözlemler, politikacı ve askerlerimizin ortaya koyduğu eserler ve geleceğe nasıl baktıklarını tahlil ederek çıkardım.

Gerçek şu: Ülkemizin teknolojiye kavuşabilmesi için bir modeli yok. Galiba niyeti de yok! Geliştirmeyi, ortaya eser koymayı değil, el oğlundan tedariki seven politikacı-asker arasında sıkışmış teknolojik geçmiş ve dahi geleceğimiz söz konusu. Altta kalan özel sektörün de canı çıkıyor. Hasılı gerçekleri görebilmek için elde yeterince değil, fazla somut bulgu ve araştıran için bilgi var. Buyurun bazı teknolojik yanlışlarımıza...

4G’DE NEDEN ACELE EDİLİYOR?

Ulaştırma Bakanlığı, bünyesindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 26 Mayıs’ta 4G ihalesine çıkacak. Söz konusu hizmetin alınmasına da 1 Ocak 2016’da başlanacak. Bu süreye kadar işletmecilerin şebekelerini 4G hizmetine hazır hale getirmeleri gerekiyor.

Peki bizim altyapımızı, 4G teknolojilerimizi dikkate alarak ihale yapan, kriter koyan var mı? Mesela, 4G baz istasyonu konusunda çalışan ve önemli mesafe kat eden Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) Ulak Projesi’nde görev alan Aselsan-Netaş-Algera konsorsiyumu ne kadar hazır? Bu konsorsiyumun geliştirdiği merkezi sistemleri dışındaki baz istasyonları, 4G’nin % 50’sini oluşturuyor. Peki, Türk malı baz istasyonları ne kadar başarılı, ne derece rekabetçi, hangi oranda teknik donanıma sahip? Artısı veya eksisi nedir? Merak eden devlet büyüğü var mı?

İhale sonrası Turkcell, Vodafone ve Avea’nın kapısını çalacak Ericsson, Huawei ve ZTE ile Türk şirketlerinin baz istasyonlarında rekabet şansları ne kadar? Bizim şirketlerin elinde patent yok, fikr-i mülkiyet hakları bize ait olan ve diğer şirketlerin de kullanmak istediği bir teknolojik ürün de yok. (Bu mantıkla da olma şansı hiç olmayabilir.) Yerli olarak geliştirilen 4G baz istasyonunun bile nereden baksanız % 15-20’si patentli ürün.

‘VATANDAŞA HİZMETLER AKSAMASIN’

Diğer taraftan 4G’nin merkezi sistemlerinde, şebeke yani ana kontrol tarafında henüz bir çalışmamız da yok. Yani varsayalım ki, alelacele yapılan 4G ihalesi sonrası Türk malı baz istasyonları mesela, nüfusu 10 binin altında olan yerlerde kullanıldı. Bu cihazların nasıl çalıştığını, geliştirmek için neler gerektiği konusunda raporu merkezi sistemlerden alacağız. Kendileri de aynı ürün sahibi olan Çinli Huawei’den veya diğerlerinden, Türk malı 4G baz istasyonu için nasıl bir rapor beklersiniz?

Araştırdığımda öğrendim ki, Ulaştırma Bakanlığı, sektördeki önemli teknoloji geliştiren oyunculara 4G’ye 2017’de geçileceğini söylemiş. Onlar da çalışma takvimini buna göre ayarlamışlar. Sonra canları sıkılmış olmalı ki, ihaleyi erkene çekmişler. Gerekçe hep aynı: Vatandaşa hizmetler aksamasın!


ASKERİ CENAHTA BİR ACAYİP TARTIŞMA...

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, KT-1 ile Hürkuş tartışmasına, ‘Türk Hava Kuvvetleri, Hürkuş ile uçmak istiyor. İlgili ilgisiz, bilen bilmeyen bir şeyler söylüyor’ sözleriyle, yeniden kapı araladı.

Bir defa Hava Kuvvetleri, G. Kore’nin eğitim uçağı KT-1’i almaktan vazgeçmiş değil. Zaten 40 adet sipariş vermişti, opsiyon olarak tutulan 15 adet KT-1 kesin siparişe çevrilince, dünya havacılığında Hürkuş için ağır eleştirilere sebep oldu. Siparişte bile sıkıntı var.

Komutan diyor ki; Ben uluslararası eğitim merkezi açacağım, ama TAI’nin Hürkuş’unun istenen kriterleri karşılaması ve zamanında yetişmesinde sıkıntılar var. Fakat bu durum tüm yeni geliştirilen asker-sivil uçaklar için geçerli. Bu durumda komutan ne yapsın, TAI ne yapsın?

Diğer taraftan TAI de komutanları etkileyecek, adımlar atmalı. Bazı projelerdeki aksaklıklar belli ki onları endişelendiriyor. Dolayısıyla TAI’ye hükmeden emekli askerlerin, üretip, geliştirdiğini kullananlar da muvazzaflar olduğuna göre daha yakın ilişki şart. Başka türlü askeri cenahta da teknolojik ürün geliştirmek hayal olur...

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı