TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Türk imzalı SKYFE hazır

 

Paraşütle atlamaktan korkabilirsiniz? Ancak nasıl bir his olduğunu denemeniz artık mümkün. HAVELSAN’ın geliştirdiği “Paraşüt Simülatörü” hem bu sporu yapmak isteyenler için ideal hem de profesyonel anlamda paraşütle tanışmak isteyenlerin yerde eğitim alacakları farklı bir yenilik. Hafta içi Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı-IDEF’te en dikkatimi çeken yeniliklerden birisi buydu. Diğeri ise HAVELSAN -THY Teknik ortaklığında geliştirilen, Kablosuz Kabin İçi Eğlence Sistemi (Wireless IFE - SKYFE) oldu.

SKYFE, bu alanda kendine yer bulmak üzere yola çıkmış farklı bir ürün ve bildiğim kadarıyla ne benzeri var ne de rakibi. Daha önce bu köşede SKYFE’den bahsetmiş, ancak bizzat deneme şansım olmamıştı. Fuarda test ettim, süper bir kabin içi eğlence sistemi olmuş. Dünya havacılık otoritelerinin de ilgiyle izlediği SKYFE’nin Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi’nden sertifika alması da an meselesi.

Yüksek kaliteli, güvenli, rekabetçi, inanılmaz hafif ve yolcu isteğine göre şekillenen SKYFE’nin kullanımı çok kolay. Kişisel elektronik cihazlar (tablet, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon) IOS, Android ve web uygulamaları üzerinden kablosuz ağ bağlantısıyla (Wi-Fi) hizmet veriyor.

Böylece uçağın içinde sunulan tüm eğlence hizmeti yolcunun kişisel ekranına geliyor. İster film izleyin, ister müzik dinleyin, kitap, dergi okuyun. Artık havayolu nasıl içerik sağlarsa, yolcu bundan istifade edebilecek. Bu ürün, havayolları içinde ciddi avantajlar sunuyor. Zira koltuk arkasında yerleştirilen her bir ekran sisteminin ortalama ağırlığı 3 kg seviyesindeyken, SKYFE’nin sisteminin bir uçaktaki toplam ağırlığı 30 kg olacak. Bence daha önemlisi bu çalışmanın gelecek vaat etmesi...

İNSANSIZ HAVA ARAÇLARININ REKABETİ

Fuarda yerli ve yabancı birçok şirket geliştirdiği İHA’sını sergiledi. TAI’nin ANKA-S, Kale-Baykar’ın Bayraktar TB2, Vestel’in Karayeli, Pakistan ve Azerbaycan’in İHA’ları ve çok sayıda da küçük boy İHA... Özellikle Körfez ülkelerinin Türk İHA’ların silahlı modellerini sorduklarını bizzat gözlemledim. Bu alanda önümüzde epey mesafe var.

BÖLGESEL YOLCU UÇAĞI TAMAM”

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ile fuarda uzunca sohbet ettim. Müsteşar, Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde “Bölgesel Yolcu Uçağı” konuşulduğunu ve belli kararlar alındığını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Bölgesel yolcu uçağı tamam. Konu artık sır değil. Sadece çok kapsamlı açıklaması ilgili taraflarca yapılacak. Çok amaçlı kullanılabilecek, ‘Bilinen bir uçakla başlayıp kendi özgün uçağımızı buna paralel olarak geliştirmek’ diye bir yol haritamız var. Bu da Türkiye’de imal edilmiş bir uçağın inşallah 3-4 sene sonra çıkması anlamına geliyor. Milli veya tamamen yerli bir uçak kelimesini kullanmıyorum ama bu uçağın asli unsurlarının birçoğunu biz Türkiye’de imal etmekte kararlıyız, ana politikamız bu. Ancak nihai hedefimiz olabildiğince yerli ve milli bir sisteme doğru gitmek.”

Müsteşar İsmail Demir’le yaptığım sohbeti yarın Habertürk Airport’ta 11.10’da izeleyebilirsiniz. Ayrıca programda IDEF’ten özel görüntüler ve uçuş rotasında San Fransisco’nun ikinci bölümü yer alacak.

 ÖDÜLLÜ THY SEYAHAT KİTLERİ YENİLENDİ

Türk Hava Yolları (THY), yaratıcı tasarım ve diğer kategorilerde aldığı ödüllerle adını zirveye yazdırdığı seyahat setlerini (amenity kits) yeniledi. Yeni ürünleri, Jaguar, Cerruti, Bentley, Chopard ve Furla gibi dev markalar tasarladı. Rutin olarak 18 ayda bir yenilenen seyahat setleri, Türkiye çıkışlı ve varışlı tüm uzun uçuşlarda business ve ekonomi sınıfında dört farklı model ve marka ile yolculara sunuluyor.

Türkiye çıkışlı uzun uçuşlarda business’taki Jaguar setleri, Jaguar otomobillerinin zarafet, hız ve rahatlığını sembolize ediyor. Türkiye varışlı uzun uçuşlarda business’ta sunulan Cerruti ise özel geliştirilmiş derisiyle naif bir şıklık hissi veriyor. Cildi nemlendirme özelliğine sahip dünyaca ünlü “Institut Karite” markalı shea yağı içeren özel kozmetik ürünler de set içerisinde yer alıyor. Kısa mesafeli uçuşlarda ise business sınıf yolcularına 4 farklı tasarımlı “Furla Çanta” ve 2 farklı şekil ve boyuttaki “Cerruti Çanta” sunuluyor.

Türkiye çıkışlı uzun mesafeli ekonomi uçuşları için tasarlanan Chopard ve yine Türkiye varışlı uzun uçuşlar için “Institut Karite” seyahat setleri, farklı renk seçenekleriyle yolculara sunuluyor. Tüm setlerin içinde, uçuş esnasında ihtiyaç duyulabilcek çeşitli markaların ürünleri yer alıyor. Mesela uyumak isteyenler için “Rahatsız etmeyin” veya “Yemek için beni uyandır” baskılı etiketler, göz bantları, kaymaz kauçuk tabanlı tüp çorap, tarak/fırça, sünger kulaklıklar, diş seti gibi kozmetik ürünler bulunuyor. THY çocuklar için de özel seyahat setlerini yenilerken, ödüllü umre ve hac özel seyahat setlerini yeniden ve farklı renkte tasarlatmış

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı