TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Dünyada silahlı İHA kullanan ilk ülke İran!

 

Her ne kadar İran propaganda aracını etkili olarak kullanarak gücünü abartmada maharetli olsa da, insansız hava aracı (İHA) teknolojisinde önemli adımlar attığı ortada. İran, 1980’li yıllardan bu yana, bu teknolojiye önem veriyor, üniversite ve araştırma merkezlerini bu alana yönlendirerek adım adım birçok İHA geliştiriyor.

Ambargoların da önünü kesmediğini, art arda ortaya koyduğu İHA tasarımlarıyla gösteriyor. Her ne kadar düşürdüğü Amerikan İHA’larını boy boy sergileyip bir yandan da onları kopyalamadığını iddia etse de kendi geliştirdiği sistemleri halihazırda sahada kullanıyor. Türkiye halen daha kendi milli İHA’larını (Bayraktar’ın minisi hariç) sahada kullanamıyorsa da, İran ürettiği İHA’ları Sudan, Irak, Lübnan, Venezüella ve Suriye’ye ihraç ediyor. Önemli bir detay: Dünyada silahlı İHA’ları kullanan ilk ülke de İran...

Son yıllara kadar düşük maliyetle imal ettiği, yoğunlukla kısa ve orta menzil, taktik sınıfı ve altı araçlara odaklanmış olan İran, bu alanda dünyada fazla kısıtlamaya maruz kalmayan parçalar ithal ederek İHA’ları geliştirdi. Ancak kendi sanayiindeki gelişmelere paralel olarak son yıllarda daha büyük ölçekli MALE ve taarruz İHA konularına yoğunlaştığını görüyoruz. 2012 yılında ilk kez tatbikata katılan 16 metre kanat açıklığındaki, İran yapımı Sadid-1 füzesiyle donatılmış Shahed 129 İHA’sı bunu açıkça ortaya koyuyor. 2013 yılında da bu uçağın seri imalatına başladı.


SURİYE'DE DÜŞÜRDÜĞÜMÜZ İRAN İHA'SI 

Önceki gün Suriye’nin sınır ihlali yapan ve f-16 savaş uçağımız tarafından AIM-9 füzesi ile vurulan İHA da İran menşeli Muhacir-4, ilk olarak 1981 yılında Irak ile süregelen savaşta kullanılmak için geliştirilmişti. İran, 6 yıl sonra yani 1987’de, sırtta taşınan Anti Tank RPG-7 tanksavar roketlerini bu uçaklara entegre etmeyi başarmıştı. Bu gelişme aynı zamanda dünyada İHA’ların silahlandırılması anlamında bir ilk olma özelliği taşıyor. Muhacir İHA, üzerine takılı 6 adet RPG7 roketi ile Irak Savaşı boyunca tam 619 sorti yapmış. Muhacir’in Ebabil İHA’larında kullanılan motorunun, Alman Limbach 550E olması sebebiyle Amerika’nın bu konuda Almanya’yı uyarması üzerine, bu alanda kendi çalışmalarına başlamış. Ve 2009 yılında da İranlı firmalar İHA’lar için motor geliştirmeye başlamış.

Gelelim bu başarının arka cephesine: İran, robotik, mekatronik teknolojilerine devlet politikası doğrultusunda yoğun destek veriyor. Mesela robotik alanında başarı göstermiş öğrenciler askerlikten muaf tutuluyor. Uluslararası robocup yarışmalarına İran’dan yoğun katılımlar oluyor. İstanbul’da düzenlenen 2011 Robocup Yarışması’na İran 40 takımla katılırken, Türkiye’den sadece 6 takım iştirak edebilmişti. Yine Robocup’un ön elemesi mahiyetinde olan “Robocup Local Yarışmaları” ise sadece Amerika, Almanya, Hollanda, Japonya ile birlikte İran’da düzenleniyor.

Özet: Türkiye’de bu alanda önemli başarılar olmasına rağmen, sahada yok. İnsanlı savaş uçağı dönemi bitiyor. Keşke yetkililerimiz teknolojinin bu tarafına gereken önemi verseler...


YENİ NOTER YASASI YARGI YÜKÜNÜ % 50 HAFİFLETECEK 

Türkiye Noterler Birliği (TNB) organizasyonuyla, dünyanın 86 ülkesinden 200’ü aşkın noter ülkemizdeydi. Uluslararası Noterler Birliği’nin (UINL), Yönetim Komitesi ve Genel Konsey Toplantıları, 15-18 Mayıs arasında İstanbul’da gerçekleşti. UINL Başkanı Daniel Sedar Senghor ve TNB Başkanı Yunus Tutar ile bu vesileyle bir araya gelip sohbet ettim.

Başkan Tutar, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki noterlik mevzuatına uygun çalışmalar yaptıklarını, 2015 yılı içinde Noter Yasası’nın TBMM’den geçmesiyle birlikte yargı yükünün % 50 hafifleyeceğini şöyle ifade etti: “Noterlik işlem süresi hızlanacak, maliyetler düşecek, hizmet kalitesi artacak ve tüm noterler belli bir standarda kavuşacak. Daha da önemlisi günün şartlarına uygun noterlik kurumu oluşacak, hukuk fakültesi mezunları noter yardımcılığı pozisyonlarında istihdam edilecek.”

UINL Başkanı Daniel Sedar Senghor da Türkiye’nin bu projesine destek vermek için toplantıyı İstanbul’da yaptıklarını söyledi.

Bakalım 2015’te yeni yasanın çıkmasıyla noterler hayatımızı ne kadar kolaylaştıracak?

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı