TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Havayollarının yolculardan sakladığı 5 sır

 

Uçakla seyahat edenler haklarını iyi bilmezse, havayolları da bunları saklamaya, hatta birer sır haline getirmeye çalışır. Nitekim tecrübeyle sabittir. Havayollarının sizlerden sakladığı bazı sırları merak ediyor musunuz?

OTELLE, YEMEKLE YETİNMEYİN!

Dış hat uçuşlarında veya iç hatlardaki seferlerde yaşanan rötarlarda yolcuların gecikme durumuna göre çeşitli hakları doğar. Mesela mücbir sebepler olmadan dış hatlarda 4 saat, iç hatlarda ise 2 saat üzerine çıkan gecikmelerde havayolundan tazminat hakkınız doğar. Ancak şirketler bu detaylarla uğraşmak yerine, yolcuyu gecikmeli de olsa yeni uçuş planıyla meşgul etmeyi tercih eder. Bazı durumlarda çeklerle yiyecek-içecek ve haberleşme ihtiyacının karşılanması için adım atarlar. Konaklamalar için otellere yönlendirirler. Ancak bunlar havayollarının yapması gereken hususlar, sizin daha fazla hakkınız olduğunu unutmayın.

KISITLI/PROMOSYON BİLET TUZAĞI

Promosyon olmayan, kısıtlamalar içermeyen biletlerinizi uçuşunuza 24 saat kala iptal edebilirsiniz. Ancak birçok yolcu bilet alırken, en ucuzunu tercih etmeye çalıştığından ve havayolları da gerekli uyarılarda bulunmadığından kısıtlı veya promosyon olarak tarif edilen sınıftan bilet satılıyor. Bilet alırken saklanan bu gerçeği öğrenmeniz halinde küçük bir farkla normal sınıftan bilet alabilirsiniz. Normal sınıflı biletiniz olduğu zaman bir hafta önceden uçuşu planı değişikliği veya uçuşa 24 saat kala bilet iptali yapabilirsiniz. Fakat uçuşun gecikmesi halinde her türlü promosyon biletin bedeli yolcunun talep etmesi halinde ödenmesi gerekir.

OVERBOOK HAKSIZLIKLARI

Özellikle yoğun dönemlerde rezervasyon yaptırdığı halde bazı yolcuların uçuşa gelmeme ihtimali dikkate alınarak, şirketlerin başvurdukları “overbook” yani fazla rezervasyonun muhatabı olmanız durumunda dikkatli olun. Eğer biniş kartını alıp uçağa bindiyseniz ve o uçuştan vazgeçmek için bir sıkıntınız yoksa havayoluyla pazarlık yapar, iyi tekliflerle uçuşunuzu erteleyebilirsiniz. Ancak overbook sebebiyle biniş kartı almakta zorluk yaşıyorsanız, durum değişiyor. Zaman kaybetmeden, uçak kapıyı kapatıncaya kadar haklarınızın aramak için şirket personelinin kafasında boza pişirmezseniz, hiçbir şey elde edemezsiniz. Fazla rezervasyon sebebiyle uçuşu kaçırmanız halinde yasal haklarınızı aramak için kesinlikle durumu belgelendirmeniz gerekir. Buradaki sır, işin belgelendirmesinde saklı...

GECİKEN BAGAJ İÇİN PARA İSTEYİN

En fazla yaşanan yolcu problemlerinin başında kaybolan veya gecikmeli gelen bagaj meselesi yer alıyor. Diyelim ki, İstanbul’dan Chicago’ya gittiniz ve bagajınızın sizinle birlikte uçağa yüklenmediğini öğrendiniz. Gerekli işlemler yapıldı ve havayolu yetkilileri konaklayacağınız adrese bir gün sonra bagajınızı ulaştıracaklarını ilettiler. Birincisi sadece bilgiyle yetinmeyin, durumu belgelendirin. İkinci husus ise gecikecek gün kadar ihtiyaçlarınızın karşılanması için para talep edin. Duruma göre günlük 100 dolar gibi rakamlarla sizi ikna etmeye çalışacaklardır. Ancak ısrarcı olmazsanız, bu durum sizden saklanır. Başta kıyafet ihtiyacı olmak üzere durumunuzu belgelendirecek dokümanları önlerine koyarsanız daha yüksek rakamlar da alabilirsiniz. Mesela o akşam smokinle veya iyi bir takımla bir törene katılmanız gerekiyorsa, talep edeceğiniz rakam da bellidir. Israrcı olun. Ya ihtiyacınızı alsınlar ya da bedelini versinler. 

UÇUŞ PLANI DEĞİŞİKLİĞİNDE UYANIK OLUN 

Havalimanına geldiniz ve şirket yetkilileri direkt yapacağınız uçuşun bağlantılı olarak gerçekleşeceğini söylediler. Ya da kendi uçuşlarının iptal olduğunu ama başka bir havayoluyla sizi uçuracaklarını ifade ettiler. Hemen tekliflerini kabul etmeyin. Ekstra neler verebileceklerini ve haklarınızı sorgulayın. En azından uçuş planı değişikliğiyle doğacak zararlarınızı isteme hakkınız var, unutmayın. Zaten siz üstelediğiniz takdirde personel çeşitli önerilerle gelecektir.

KAYIP SİNGAPURLU ÖDÜL GETİRDİ

Singapur Hava Yolları’nın geleneksel CEO Transforming Customer Service (Müşteri Hizmetleri) ödülünü, Türkiye ofisi ilginç bir yardım hikâyesiyle kazandı. Her yıl yolcularına en iyi hizmeti sunan şahıs ve ekiplere verilen ödüle, bu sene Singapur Havayolları’nın İstanbul Havalimanı ekibi layık görüldü. Ödüle sebep olan konu ise bir Singapurlu vatandaşın İstanbul’da kaybolması sonrasında gösterilen yardım çabaları. Singapurlu vatandaş bir kış günü, üzerindeki yazlık kıyafetlerle İstanbul’da kayboluyor. Pasaportunu ve cüzdanını da kaybediyor. Sahip olduğu tek yön bilet ise THY ile Tel Aviv uçuşu. Singapur Havayolları ile uçmamasına rağmen, İstanbul ekibi bu vatandaşı buluyor. Evlerinde ağırlıyor, ertesi gün Ankara’dan evraklarının gelmesiyle başka bir havayoluyla ülkesine dönmesini sağlıyorlar. Gösterilen bu insani çabalar Singapur Havayolları tarafından öğrenilince ödüllendiriliyor. Singapur'da verilen ödülü Yolcu Hizmet Memuru Banu Surucu, Dijital Satış ve Pazarlama Sorumlusu Derya Gerçeker ve İstasyon Müdürü Chuan Kai Lim, Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong'un eliden aldı.

SKYLIFE’TA SAAT YAZILARINA NE OLDU?

Türk Hava Yolları’nın uçaklarında yolcuyla buluşan Skylife ve Skylife Business dergilerinin ihalesi (reklam, baskı ve içerik) geçen yıl yapılmış, Ocak 2015’ten itibaren yeni şirketler ve ekipler görevi üstlenmişti. Bu değişim sonrası derginin içeriğinde de yenilikler yapıldı. Bazı alanlarda profesyonellerle çalışmaya başlandı. Mesela eskiden olduğu üzere, özellikle THY Business Dergisi’nde artık markalardan gelen basın bültenlerini kullanmak yerine konusunun uzmanı kişilere yazı ve incelemeler yaptırılmaya başlandı. Bunlardan birisi de benim de zevkle takip ettiğim mekanik saatler sayfasıydı. Çünkü bu sayfaları hazırlayan isim gerçekten konusunun uzmanı, saatler hakkında Türkçe kaynak bulmanın neredeyse imkânsız olduğu bir dönemde Türkiye’de saat severleri Saatolog dergisiyle tanıştıran Özgür Bayoğlu’ydu. Hayatını saat dünyasına adamış ve Türkiye’de düzenlenen ilk İsviçre Saat Fuarı olan “Swiss Time in İstanbul” projesinde de aktif rol olan aynı zamanda bir yabancı saat markasının da Türkiye direktörlüğünü yapan Bayoğlu gibi bir profesyonel ile çalışan Skylife ekibini kutluyorum.

Fakat son sayıda, saat yazılarını başka birinin hazırladığını görünce şaşırdım. Anlaşılan birilerinin anlamsız (belki anlamı olabilir) etik tartışmasından çok etkilenmişler. Hâlbuki yazılan konular, oldukça objektif bir şekilde yer verilen araştırmalar ortada. Ben o dergilerin hepsini tek tek inceledim. Dolayısıyla Skylife yayıncılarının da böyle profesyonellerin arkasında durarak kaliteyi yakalayacaklarına inanıyorum.

TEMEL KOTİL AIRPORT'TA

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil bu hafta Airport’ta konuğum oldu. Yoğun geçmesi beklenen yaz dönemine nasıl hazırlandıklarını, İstanbul’a yapılacak yeni havalimanını, Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen’den sonra Ankara Esenboğa’yı yeni merkez (HUB) yapıp yapmayacaklarını konuştuk. Ayrıca Airport ekibinin Almanya’da yaşadığı Zeplinle uçuş deneyimini ve Zeplinleri ekrana getireceğiz. Uçuş rotamızda ise en yeni haliyle Berlin olacak. TAV’ın Mercan Dede’ye tasarlattığı lounge koltukları ve hikâyesi için Pazar 11.15’te Habertürk’e bekliyorum.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı