TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Koalisyonların ‘istemezük’ ekibi sahnede!


Seçimler sonrası tek başına hükümet kurmak için vatandaş hiçbir partiye yetki vermeyince adeta bazı kesimlere gün doğmuş gibi oldu. Dün gazetelere göz atarken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun etrafına toplanmış TESK, TZOB, Türk-İş, Hak-İş, Memur-Sen, Kamu Sen ve TİSK başkanlarının fotoğrafıyla karşılaşınca moralim bozuldu. Eminim AK Parti yönetimi de TOBB ve sendikalara yönelik gelişmiş ülkelerdeki düzenlemeleri getiremediği için pişman olmuştur. Çünkü bu fotoğraf, Türkiye’nin demokrasi yolunda çok değişmediğini, fazla ilerlemediğini gayet net ortaya koyuyor.

Yeni hükümetten TÜSİAD ve MÜSİAD gibi kuruluşların neler beklediğini, tespitlerini partilerle görüşerek aktarması ve siyasetin kendi mecrasında ilerlemesine karışmadan düşüncelerini açıklamaları ne kadar doğal ve doğruysa, bunların siyasete ayar vermeye kalkması, “Şunu isteriz, bunu istemeyiz” cephesi oluşturması da o kadar yanlış. Çünkü temsilleri sorunlu ve sürekli puslu havaya gözeten yapıları var. Konuşmaktan ve cephe oluşturmaktan başka ellerini taşın altına sokmak gibi bir dertleri de yok. Sorumlulukları da... Türkiye’nin meselelerine, gelişimine ne derece kafa yordukları da problemli. Üstelik tarihi geçmişleri de demokrasi açısından hiç parlak değil.

“Erken seçim istemiyoruz” taleplerini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na iletmişler, ardından da sendika başkanlarıyla yeni hükümete yönelik isteklerini açıklamışlar. En yakın sürede hükümetin kurulmasını istiyorlarmış. Maalesef verdikleri fotoğraf da, mesajlar da iyi çağrışım yapmıyor.

'SAFETY FİRST' YA DA 'ÖNCE GÜVENLİK'

Salı akşamı Paris Airshow’dan dönüş için havalimanına vardığımızda, bizi bir sürprizin beklediğini öğrendik. İstanbul’daki hava muhalefeti sebebiyle uçağımız gecikmeli olarak kalkacaktı. Öyle de oldu. Türk Hava Yolları (THY) yetkilileriyle fuardan dönünce, konumuz da milli havayolu oldu. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Şanlıer ve THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman ile fuarda başladığımız sohbeti, lounge’da ve uçakta devam ettirdik.

Aycı, salı öğleden sonra fuarda, liste değeri yaklaşık 4 milyar dolar olan önemli bir motor anlaşmasına imza attı. THY Genel Müdürü Temel Kotil de sabah Skytrax’tan 4 ödül almıştı. Peki bundan sonra THY nereye doğru ve nasıl uçacaktı?

Paris Airshow’un da etkisiyle, artan yolcu sebebiyle THY Paris Müdürü Rafet Şişman, uçak tipinin dar gövdeden geniş gövde Airbus 330’a çevrilmesi için bir gün önceden merkezle yazıştığını söylemişti. Uçağa geçtiğimizde, içinde 4 koltuğu first class olan kiralık bir Airbus 330’la karşılaştık. Böyle olunca THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı’ya kiralık uçaklarda yaşanan sorunları sıraladım. En başta kabin konfigürasyonu, renkleri THY ile örtüşmüyor. Kiralık oldukları için koltuk arızası, ekran problemi, kabin personelinin yoğun kullandığı, onların her şeyi olan galley’lerde (uçak mutfağı) ciddi sıkıntılar oluyor.

Mesela, İstanbul’a geldiğimiz uçağın business class’a hizmet veren ön galley’de su ısıtma ünitesi ve bazı koltuklarda ekranlar çalışmıyordu. Bu gibi sorunlar, THY’nin hizmet kalitesini etkilediği gibi standartlarını da düşürüyor. THY’nin daha önce Skytrax’tan aldığı “Dünyanın En İyi Business Class İkram Servisi” ödülünü bu sene alamamasın arka cephesinde bu tarz meselelerin olduğunu düşünüyorum. Business class servislerinin havayolları için en değerli ürün olduğu düşünülürse, bu ödülün bu sene kaçmasındaki sebeplerin de iyi tahlil edilmesi gerekir.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı da özellikle kabin içinde ve yerde standartlara önem vereceklerini, ama havacılıkta her zaman “safety first” kuralı gereğince önceliğin güvenlik olduğuna vurgu yaparak bu konulara daha fazla eğileceklerini söyledi. Hasılı, bundan sonraki dönemde, THY yönetiminin standartların oturtulması için azami çaba ve güvenlik için daha fazla efor sarf edeceğini söyleyebilirim.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı