TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Putin’in Türk Akımı ne yana akacak?


Doğalgaz stratejilerimizin tedarik ve transit ülke tarafının nasıl yürüdüğü tartışmalıdır. Enerji politikalarında vizyon koyabilecek ülke konumuna gelemediğimiz için “enerji koridoru” veya “transit ülke” olma hevesimiz daha ağır basıyor. Her iki seçenekte de boru Anadolu’ya dışarıdan döşeniyor. Adına Türk Akımı densin, TANAP densin fark etmiyor. Türkiye’nin enerji merkezi (HUB) olma gibi bir stratejisi ve bu konuya kafa yoran insanları olsaydı, ülkemizi kat eden enerji boru hatları ve ülkemiz üzerinden dünya pazarına açılan enerji kaynakları (doğalgaz ve petrol) için daha akıllı yatırımlar ve anlaşmalara imza atılırdı.

Halbuki enerji havzalarına yakın ülke olarak Türkiye’nin, enerji üretenler ile talep edenlerin buluştuğu, pazarlık yaptığı, rekabet ettiği bir merkez olabilir. Aynı durum Türkiye’nin ulaşım modlarına değer katarak geometrik büyümesini sağlayacak lojistik sektörü için de geçerli. Güvenli bir enerji tedarikçisi olmak istiyorsanız, yeraltı doğalgaz depolarınız olacak, gazın Türkiye’de fiyatlanmasını sağlayacak mekanizmalar kurulacak, başka yolu yok. Öteki türlü, gelen geçer, siz de bakarsınız.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in St. Petersburg’u ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile Türk Akımı projesini görüştüğü ve desteğini aldığı haberlere yansıdı. Yunanistan, yaşadığı sıkışıklık halinde, bir de Rusya’nın gaz sıkıştırması karşısında ne cevap verdiğini yarın unutabilir, lakin Türkiye önemli fırsatları kaçırıyor olmasın.

Putin doğalgazı için yol arıyor, Türk Akımı nereye akıtacak araştırıyor. Sizce Türkiye’nin sadece seyirci mi olması lazım?

THK'DAKİ YOLSUZLUKLAR VE 'VAKIFLAR LOBİSİ'

Eski Türk Hava Kurumu (THK) Başkanı Osman Yıldırım için “Emekli bir Türk subayı bu kadarını yapmaz” deme noktasına geldim, ama her şey ortada. Zaten savunma sanayiinde dönen işlerden dolayı asker/sivil kimseye inancımız kalmamıştı, Osman Yıldırım da bunların üzerine tüy diken son isim oldu. Üstelik ayyuka çıkmış haberlere rağmen de THK Havacılık Vakfı Başkanlığını da bırakmış değil.

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma neticesinde, eskiden kurban derileriyle gündem olan THK Derneği ve THK Havacılık Vakfı’nda birçok usulsüzlük ortaya çıkarılmış. Demek ki, kurban derileri bunların kamuflajı oluyormuş, ama mevzu o kadar da basit değil. THK’da bu defa Osman Yıldırım ve ekibi tarafından zekice bir operasyon yapılmış.

THK Derneği yerine işleri kolaylaştırmak için THK Vakfı ihdas edilip altına da şirketler sokuşturulunca gerisi çorap söküğü gibi gelmiş. Sadece THK Vakfı değil, bu yöntemi uygulayan. Bugün vakıflar mevzuatıyla birçok kamu kurumunu, üniversiteyi, belediyeyi ve THK gibi derneklerin kaynaklarını emen epeyce vakıf var. Hepsine hükmedenler de nüfuzlu kişiler olduğundan Türkiye’de adeta bir “Vakıflar Lobisi” oluşmuş durumda. THK’da yolsuzluklara lütfen bir de bu gözle bakın...

ZARRAB'IN İHRACATÇILIĞI!


İyi tarafından bakıldığında, Reza Zarrab’ın iki ülke arasında geçişkenlik sağladığı, ekonomiye ve ticarete can verdiği söylenebilir. Ama kötü tarafı da var. Mesela girdiği ilişkiler sebebiyle ülkeye mi, kişilere mi destek olduğu tartışılır. Konunun bir de İran ve Türkiye tarafı var. Reza Zarrab ile hangi ülke daha kazançlı acaba...

Bunları geçelim. Reza Zarrab’a verilen ödüle gelelim. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından verilen ödülü takdim eden isimlerden birisiydi. Sonradan o fotoğraf karesinde yer almaktan duyduğu rahatsızlığı da ilan etti. Çünkü kime ödül vereceğini bilmeden, karşısında Reza Zarrab’ı bulmuş. Demek ki TİM, ihracatın ithalat altında ezilmesine rağmen hem ödül veriyor, hem de ödül organizasyonunu iyi yapamıyor.

Ama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Numan Kurtulmuş gibi düşünmüyor. Zeybekci, “Ekonomi Bakanı olarak vicdanen rahatsız olmadım” ifadesini de peşinen kullanmış. Bakan Zeybekci’ye basit bir soru: “İhracat yapanların ne ihraç ettiğinin bir önemi sizce var mı, yok mu?” Belki bu soruya cevap ararken, vicdanen bir şeyler hissedebilirsiniz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı