TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

THY nasıl dünyanın en iyisi olur?

 

Havayolu değerlendirme kuruluşu Skytrax 2015 ödülleri 2 hafta önce Paris Airshow’da açıklandığında Türk Hava Yolları’nın (THY) birçok kategoride ilk 3’te yer almasına rağmen, bazı alanlarda 10’a girememesi dikkatimi çekti.

THY, kabin personeli, kabin temizliği, en iyi havalimanı servisi, en iyi business class, en iyi business ve ekonomi koltuğu gibi alanlarda ilk 10’da yok. Dolayısıyla nerelere ağırlık vereceği belli. Atilla Doğudan yönetimindeki THY Do&Co ile özel yolcu salonu ve ikramın her türünde dünya liderliğine oynarken, eksik kaldığı alanlarda gerekli atılımı yaparsa, başarı da kendiliğinden gelecektir.

Mesela bir rekora imza atarak 5 yıl üst üste Avrupa’nın en iyi havayolu olan THY, “Dünyanın En İyi Havayolları” kategorisinde, bu sene bir basamak ilerleyerek Emirates’i geçip 4’üncü oldu. Ancak bundan sonraki aşamada beş yıldızlı havayolları arasına girerek dünyanın en iyisi olabilmesi için Skytrax ödül kategorilerine göz attığımızda ne yapması gerektiğine dair yol haritası yeterli ipucu veriyor.

THY Genel Müdürü Temel Kotil ile beraber Paris Airshow’daki törende milli havayolu adına 4 ödül aldıktan sonra dünyanın en iyisi nasıl olacağımızı tartıştık. Daha sonra yaptığım araştırmada dünyanın en iyisi olabilmesi için THY’nin zayıf noktalarını tespit ettim. Buyurun beraber göz atalım.

En iyi business class

1. Singapore Airlines 
2. Qatar Airways 
3. Cathay Pacific 
4. ANA All Nippon Airways 
5. Etihad Airways 
6. Garuda Indonesia 
7. Qantas Airways 
8. Emirates 
9. Turkish Airlines 
10. Oman Air  

-Havayollarının en fazla gelir sağladıkları, reklam ve tanıtımlarında en fazla kullandıkları business class kategorisinde THY’nin zirveyi zorlaması için çalışması lazım.

Dünyanın eniyi 10 havayolu

1. Qatar Airways 
2. Singapore Airlines
3. Cathay Pacific Airways 
4. Turkish Airlines 
5. Emirates 
6. Etihad Airways 
7. ANA All Nippon Airways 
8. Garuda Indonesia 
9. EVA Air 
10. Qantas Airways

-THY’nin adını yazdırdığı en iyi havayolları arasındaki konumunu daha yukarıya taşıyabilmesi için bundan sonra çok daha titiz olması, her alanda standartlara dikkat etmesi şart.

En iyi havalimanı servisi

1. ANA All Nippon Airways 
2. EVA Air 
3. Garuda Indonesia 
4. Asiana Airlines 
5. Cathay Pacific 
6. Thai Airways 
7. Singapore Airlines 
8. Korean Air 
9. Dragonair 
10. KLM

-Havalimanı servis kalitesi için THY’nin merkez üssü olan TAV’ın işlettiği Atatürk Havalimanı başta olmak üzere uçtuğu tüm meydanlarda yolcusunu uçuş öncesi ve sonrası memnun edecek atılımlara ihtiyaç var.

En iyi kabin personeli

1. Garuda Indonesia 
2. Cathay Pacific 
3. Singapore Airlines 
4. Asiana Airlines 
5. Malaysia Airlines 
6. Qatar Airways 
7. EVA Air 
8. ANA All Nippon Airways 
9. Thai Airways 
10. Hainan Airlines

-Görüldüğü üzere ilk onda yer almayan THY’nin, kabin personeliyle hizmet standartlarını yakalayabilmesi için bu konuya eğilmesi gerekiyor.

En iyi ekonomi class

1. Asiana Airlines 
2. Singapore Airlines 
3. Qatar Airways 
4. Garuda Indonesia 
5. Cathay Pacific Airways 
6. ANA All Nippon Airways 
7. Emirates 
8. Turkish Airlines 
9. Thai Airways 
10. EVA Air

-Tek merkezden dünyanın en fazla noktasına uçan THY’nin, geniş ağıyla ekonomi yolcusu çekmekte sıkıntısı yok ama memnuniyeti artırarak bunu doluluk oranlarına yansıtması gerekiyor.

En temiz 10 havayolu

1. EVA Air 
2. Singapore Airlines 
3. ANA All Nippon Airways 
4. Cathay Pacific 
5. Asiana Airlines 
6. Garuda Indonesia 
7. Japan Airlines 
8. Hainan Airlines 
9. Korean Air 
10. Hong Kong Airlines

-En temiz havayollarının tamamı Doğulu şirketler. THY bu noktada Doğu-Batı dengesini tam yakalayamamış ve Batılı havayollarıyla birlikte temizliğe daha fazla önem vermesi gereken tarafta kalmış.

YOLCU BEKLEYENLERİN SUÇU NE!

Atatürk Havalimanı’ndaki kapasite sınırlarını zorlayan yoğunluk hepimizin malumu. Hatta öyle ki, bu kadar sınırlı alandaki yoğunluk dünyanın hangi havalimanında olsa mutlaka çeşitli problemler yaşanır. TAV yönetimi yıllardır iki haneli büyüyen yoğunluğa alıştığı için inanılmazı başararak yolcu memnuniyetini üst sınırlarda tutuyor. Ancak dikkatimi çeken, gelen veya giden yolcu tarafına gerekli özen gösterilirken, özellikle dış hatlarda gelişte yolcu karşılamada ciddi kargaşa yaşanıyor. Trafiğin yoğunlaştığı bazı zamanlarda yolcu karşılayanlar adeta birbirlerinin üzerine çıkarak çıkış yapan yakınlarını bulmaya çalışıyor. Bazen 2-3 saati bulan bu bekleme anlarında ise kafeler dışında oturacak yer çok az. Ellerinde yolcu isimleri veya şirket levhalarıyla tur operatörleri, turizmciler ve yolcu yakınları, gelen yolcuları karşılamak için ciddi zorluklar yaşıyor. Teklifim şu: Dış hatlar gelişe 3 basamaklı bir karşılama platformu konsun. Dünyanın en yoğun bazı havalimanlarında, yolcu karşılayanların çıkış noktalarında oturarak misafirlerini bekledikleri alanlar mevcut. Atatürk Havalimanı’nda böyle bir şeye ihtiyaç var, birazcık kafa yorulursa iyi bir çözüm bulunabilir

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
29 Haziran 2015 Pazartesi, 00:07 Misafir dogru ve guzel tespitler.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı