TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Akıllılar için ‘harp icatların anasıdır’

 

Uzun sayılabilecek bir süredir, yaklaşık 30 yıldır, Türkiye terörle mücadele ediyor. Ancak bu zaman zarfında kaybedilen canlar, mallar, moraller ve maddi değerler karşılığında terörle mücadeleden elimize ne geçti? Ne terörü sonlandırabildik, ne de terörle mücadele ederken teknolojik yenilikler geliştirebildik. Şanlıurfa’da PKK’nın şehit ettiği 2 polisin acı haberi bile el yordamıyla, ilkel yöntemlerle öğrenilebilmiş. Halbuki uzun bir süredir terörle mücadelenin içinde olan Türkiye’nin, en azından savunma sanayiinde elle tutulur bir ilerleme kaydetmiş olması gerekirdi. Ama elimizde hamasetten başka bir şey yok.

Mesela, 1978 yılında kurulan PKK, saldırı ve katliamları da içeren bir hazırlık sürecinin ardından, 1984 yılından itibaren düzenli şekilde silahlı eylemlere yönelmeye başlıyor. Terör saldırıları sonucunda da 35 binden fazla Türk vatandaşı hayatını kaybediyor ve bu kayıplar halen daha da devam ediyor. PKK yetmezmiş gibi şimdi yanı başımızda IŞİD nam, çok daha farklı bir terör örgütü belirmiş durumda. Tehlike iki katına çıkmasına rağmen terörle baş edecek milli teknolojimiz yok. Hatta halen daha milli piyade tüfeği bile yapabilmiş değiliz.

Ayrıca 15 yıldır “İnsansız hava aracı (İHA) üretiyoruz” diye kamuoyunu meşgul edenler, bu noktada samimi davranmayarak, milli ve özgün olarak geliştirilen özel sektörün önünü kesip 500 milyon dolardan fazla para akıttıkları sistemleri bile devreye alamadılar. Çünkü kendi insanlarının geliştirdiği teknolojiyi kenara itip İsrail ve Amerika’nın desteğiyle yola çıktıkları için başarılı olamadılar. Ülkeye de bir ürün kazandıramadılar.

 

SİLAH İTHAL EDEN ÜLKEYİZ

Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) siyasi ve askeri otoritelerin ticari kaygılarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’na (TSKGV) her sene aktardıkları hadsiz, hesapsız paraları akıllı kullanıp başarılı olan özel sektörü teşvik etmiş olsalardı, bugün terörle mücadele ve savunma sanayiinde farklı bir konumda olabilirdik. En azından ülkenin başına musallat olan silahlı terör örgütü PKK ve IŞİD gibilerle mücadele edeceğimiz milli, özgün silahlara sahip olurduk ve bunları ihraç ederdik.

Dünya silah liginde de en fazla savunma sanayii ürünü ithal eden 7’nci ülkeyiz. İhracat liginde de 16’ncı sıradayız, ama yurtdışına ithal ettiğimiz ürünler karşılığında aldığımız işlerden yani ofset ürünlerden başka, dişe dokunur bir şey sattığımız söylenemez.

Evet, atasözü doğru, “Harp icatların anasıdır” lakin 30 yıllık terörle mücadelede Türkiye’nin kat ettiği bir mesafe ve geliştirdiği bir icat yoktur. Kirpi gibi örnekler ise kötü taklitten başka bir şey değildir.

Amerika’nın 1941 yılında 2. Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte askeri endüstride, tarihte emsali görülmemiş bir üretim seferberliği başlıyor. 1939’a kadar toplamda 3 bin adet uçak imal etmiş olan ABD, savaş bitiminde ise 300 bin savaş uçağı ve tüm müttefikler için yüz binlerce tank ile birlikte tüm askeri teçhizatın % 60’ını karşılamış.

 

HENÜZ PİYADE TÜFEĞİMİZ YOK!

Ve yıl 2015, Türkiye. Modern Piyade Tüfeği Projesi Seri Üretim Sözleşmesi, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ile SSM arasında 2 Temmuz 2015 tarihinde imzalanıyor.

Türkiye’ye PKK terör örgütünün sebep olduğu fatura 350 milyar doları geçmiş. Lakin ders alan olmamış. Tank devri kapanmış, son insanlı savaş uçağı fabrikadan çıkmış, ama biz onların en millisini yapma hayali görüyoruz. TÜBİTAK ve TSKGV şirketleri her gün yeni bir savunma sanayii projesi açıklıyor. Ortaya çıkan, yaramıza merhem olan bir ürün ise yok. Çünkü tüm yeni projeler siyasilere ve görev başındaki askerlere hizmet ediyor. Bu sebeple sınırlarımızı gözetleyecek milli İHA’larımız yok. İsrail’den Heron dilendik, duvara tosladık. Sonra ABD’nin kapısında Predator bekliyoruz.

Soru şu: Yurtdışından ihracat lisanslarına tabi ve almakta zorlandığımız hangi asimetrik savaş araç ve gereçlerini başarılı bir şekilde hayata geçirdik?

 

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
24 Temmuz 2015 Cuma, 00:14 Misafir Yakında hükümet düğmeye basıyor güntay bey merak etmeyin, en geç 2071'de hayata geçer hepsi
ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı