TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Büyük projeler için en tecrübeli dönem...

 

Seçim neticesi üzerine ahkâm kesmenin sınırı yok. İsteyen istediği tarafından ele alıp yorumlayabilir. Araba devrildikten sonra yol gösterenin çok olması misali... Neticede bu yorumları ne dikkate alan var, ne de sanıldığı kadar müşterisi. Zira halk kararını vermiş, seçim sonrası da kenara çekilip seyrediyor, çok bilenlerin halini...

Seçmenin yüzde 49.5’i yani Türkiye’nin yarısı oyunu AK Parti’ye vermiş ve 317 milletvekili 13 yıllık iktidar partisini hiç yıpranmamış gibi yeniden, güçlü bir şekilde ve tek başına iktidara taşıdı. Dolayısıyla bu başarıyı hangi parametrenin üzerine koysanız, oradan yürüyeceğiniz epeyce yol bulabilirsiniz.

Mesela bir önceki seçimle kıyaslandığında hangi nedenlerin seçmeni AK Parti’ye yönelttiği sorusuna verilen en makul cevaplardan birisinin ekonomik istikrar olduğunu söylemek mümkün. Ama bunu piyasada dönen çarkların yavaşlamasına bağlamakla birlikte AK Parti’nin hayata geçirmek üzere yola çıktığı büyük altyapı projeleriyle birlikte ve stratejik olarak geliştirilen ürünler üzerinden okumanın faydası var.

Bu sebeple Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun şanslı olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde başlatıp, sonra da sıkı bir şekilde takibini yaptığı devam eden birçok büyük altyapı projesi onun döneminde hizmete girecek. Mesela Boğaz’ı lastik tekerle geçecek olan Avrasya Tüp Geçit, 3. Köprü, 3. Havalimanı, İzmit-Gebze Köprüsü, Marmaray ile Avrupa ve Anadolu yakasının tam anlamıyla birbirine bağlanması, İstanbul ve Ankara’da devam eden metro ve raylı sistem hatları gibi birçok proje 2019’a kadar devreye girecek.

Ayrıca üzerinde en fazla kafa yorulan Kanal İstanbul Projesi de her şeyiyle olgunlaşmış ve ihaleye çıkacak hale gelmiş durumda. Tam anlamıyla altyapı projelerinde mahsul toplama sürecine girdiğimizi söylemek mümkün. Ayrıca bundan sonraki altyapı projeleri için de müthiş bir tecrübe birikimi olduğunun da altını çizelim. Ancak bu devreyi geçtiğimiz ya da artık bir üst lige çıkmamız gerektiğine vurgu yapayım. İşte o üst lig, ihracatımıza da katkı yapacak içinde stratejik mamullerin de yer aldığı yüksek teknoloji ürün geliştiren ülkelerin olduğu yerdir.

Türkiye’nin uzun süredir bir çıkış yolu aradığı ve bazılarında ipi göğüsleme noktasına geldiği stratejik projelere gelince...

 

ALTYAPIDAN STRATEJİK PROJELERE GEÇİŞ

Milli gemi, milli tank, TFX milli savaş uçağı, yerli bölgesel uçak, yerli oto, uydu projeleri, uçak motoru geliştirme girişimleri, Milli Piyade Tüfeği (MPT-76) üretimi, unutulan telekomünikasyon sektöründe yeniden başlatılan teknolojiyi yerlileştirme girişimleri gibi üzerinde çalışılan projelerin gerçek anlamda Türkiye’yi zıplatacak işler olduğunun bilinmesi şart.

Güçlü bir şekilde iktidar olma şansını bir kez daha yakalayan AK Parti’nin, bu dönemde hızlı bir şekilde bunları hayata geçirmesi gerekiyor. Bunun için de hepsini aynı anda devreye sokmak için enerjisini dağıtmak yerine, belli projelere daha fazla ilgi göstererek en kısa sürede devreye alması önem arz ediyor. Böylece yurtdışında bilinen Türk Hava Yolları (THY) markasının yanına beyin gücümüzü kullanarak yeni eserler de koyabilirsek, 2023’te 500 milyar dolar ihracat hedefine doğru yaklaşabiliriz.

Seçmenin ekonomik nedenler ve istikrar nedeniyle AK Parti’ye yöneldiği kadar, ismini duyduğu bu projelerin de hayata geçirilmesi için oy verdiğini aklımızın bir kenarında tutalım.

 

DÜŞTÜ MÜ? DÜŞÜRÜLDÜ MÜ?

Mısır’ın Sina Yarımadası’nda 224 yolcu ve mürettebatıyla düşen Airbus-A 321 tipi Rus tescilli uçakla ilgili gizem fazla zaman almadan ortaya çıkacaktır. En önemli sebeplerden birisi Rusya Havacılık Komitesi Başkanı Viktor Soroçenko’nun uçağın havada parçalandığına dair yaptığı açıklamadır.

Zira dışarıdan bir etki olmadığı sürece bir uçağın havada ikiye bölünerek 20 kilometrekarelik bir alana yayılması söz konusu değil. Ancak dış etkinin ne olduğunu bulup ortaya çıkarmak önemli.

Uçağın içinde yer alan bir unsur mu buna sebep oldu yoksa terör örgütü IŞİD’le bağlantılı birileri mi yerden atılan bir füzeyle uçağı düşürdü? Cevabı aranan soru bu. Eğer füzeyle düşürülmüşse kullanılan malzemenin kimliği, Suriye’de güç gösterisi yapan Amerika ile Rusya arasında yeni bir tartışmayı ateşleyebilir.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı