TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Telekomünikasyonda 4.5G fırtınası

 

Nisan 2016’da 4.5G’nin hizmete girmesiyle, iletişim katmanları arasındaki yakınsamayı tüketici yakından hissedecek. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom (Avea) da hizmetlerini entegre ederek pazardaki varlıklarını, büyüklüklerini yeniden şekillendirmeye başlayacak.

Batılı bazı ülkelerde başlayan “Quadro Play” diğer bir ifadeyle telekomünikasyon sektöründeki hizmet kalemlerinin yakınsamayla tek çatı altından hizmet verme anlayışı, Türkiye’deki sektör oyuncularını da etkileyecek.

Dünyadaki öncü telekom şirketleri, mobil ses (cep telefonu), sabit ses (hatlı telefon), internet (veri) ve televizyon hizmetleri artık dörtlü oyuncu olarak “Quadro Play” adı altında anılıyor.

Türkiye’de Türk Telekom’un da çatısı altındaki sabit ve mobil ses paketlerini, internet ve televizyon hizmeti sunan markaların entegrasyonunu yaparak müşterisinin karşısına tek kalemde çıkmak için yaptığı çalışma bunun yansıması. Artık sektörde cep telefonu pazarında Turkcell’in birinciliğini, sabit hatlarda ve internet tarafında Türk Telekom’un liderliğini konuşmayacağız. Dört segmenti entegre eden şirketlerin toplam değerlerine bakarak telekomünikasyon sektöründe kimin lider olduğuna bakacağız.

Quadro Play” çerçevesinde, şu an sektörün lideri Türk Telekom. İkinci sırada Turkcell, üçüncülük koltuğunda Vodafone var. Bakalım bu sıralama kaç yıl boyunca devam edecek?

Eğer Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun “2018 sonunda toplam telekomünikasyon pazarında lider olacağız” sözleri doğru çıkarsa, 3 yıllık bir zaman dilimi var önümüzde.

Ancak Türk Telekom tarafı da sahip oldukları 200 bin metrenin üzerindeki fiber optik kablo altyapısının, bu rekabette ellerini güçlendireceğine inanıyor. Hatta mobil taraftaki markaları Avea baz istasyonlarının fiber altyapıyla birbirine bağlanması sonrasında arz edilen kapasite ve hız ile cep telefonu cenahında da farklı rekabete imza atacakları iddiasındalar.

 

1 NİSAN ŞAKASINA HAZIR OLUN

Türk Telekom, lideri olduğu sabit telefon tarafında her geçen gün abone kaybederken, entegrasyon süreciyle mobil tarafta büyüyeceğinin işaretini veriyor. Turkcell ise cep telefonu tarafında 5 yıl önce yaklaşık % 60’ın üstünde olan pazar payını % 45’lere kadar düşürürken, sabit telefon ve internet tarafında güçlenmeye çalışıyor. Vadafone farklı bir stratejiyle hem mobil hem de sabit telefon tarafında büyürken, data (internet) hizmetlerinde daha etkin olmaya çalışıyor. “Quadro Play”de önemli bir eksiği var: Televizyon hizmetleri. Ancak önümüzdeki yıl 4.5G’ye geçilmesiyle, bu eksikliklerini de kapatıp rekabette iki oyuncuyu yalnız bırakmayacak gibi görünüyor.

Öte yandan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) son yıllarda gösterdiği başarılı grafikle sektörü yönetmesi halinde, hiçbir oyuncunun pazar payını % 50’nin üzerine çıkarma ihtimali görünmüyor. Halihazırda entegre olarak telekomünikasyon sektörüne bakıldığında Türk Telekom % 44.3, Turkcell % 35.6 ve Vodafone % 20.1 paya sahip. Ancak yoğun rekabetin, bu 3 oyuncuyu tüketicinin de lehine olacak şekilde pazar paylarında birbirine yakınlaştıracağını düşünüyorum. Son 2 yıllık performansları da bunu gösteriyor.

4.5G ile bunların olacağını beklerken 1 Nisan şakasına da hazır olalım. Neden mi? Eğer bu tempoyla yola devam edilirse 4.5G’de Ericson ve Huawei birlikte yerli baz istasyonu ULAK hiç kullanılmayabilir. Peki, 4.5G ihalesindeki yerlilik şartı ne olacak? Bu konuda kim hesap verecek?

 

MODERN PİYADE TÜFEĞİ NEDEN ÜRETİLEMEDİ?

Meraklı okuyucularımdan, MPT-76 milli piyade tüfeğinde seri üretime neden geçilemediğini detaylandırmamı isteyen mesajlar aldım. Şöyle:

1) Projenin Ar-Ge fazının başında belirlenmiş olan seri üretim modelinde değişikliğe gidilmiş.

2) Teklife çıkma ve teklif değerlendirme süreçleri uzun sürmüş.

3) Seri üretimin Kalekalıp ve MKEK tarafından yapılması yönündeki SSİK kararını müteakip sözleşme görüşmeleri hâlâ devam ediyormuş.

Özet: Miş, muş ve müş...

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı