TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Çinli TCL Fransız Alcatel ile geliyor

 

Türkiye’de cep telefonu üreten şirketlerin ve kendi markalarıyla mobil cihazları tezgâha çıkaran GSM operatörlerinin, tüm dünyada olduğu üzere bu işleri Çin’de yaptırdıklarını biliyordum. Ancak nasıl yerlerde, hangi şartlarda ve kimlerin ellerinde bu cihazların son aşamaya gelip, ambalajlanarak dünyaya pazarlandığını çok merak ediyordum.

Bir diğer merak konum ise en basit oyuncaktan en teknolojik ürüne varıncaya kadar, dünyanın ihtiyacı olan her şeyi üreten Çin’in, marka geliştirme konusundaki zafiyetleriydi. Bu sebeple Fransız Alcatel’in mobil bölümü OneTouch’ı 2004’te satın alan Çin’in en büyük teknoloji firmalarından TCL’den davet alınca, ‘evet’ diyerek, Çin’in Silikon Vadisi Shenzhen’deki fabrikalarını görmek üzere Hong Kong’a uçtum.

Alcatel OneTouch Türkiye Ülke Müdürü Neşe Ünsal ve marka danışmanı Özkan Binol ile birlikte yolculuk boyunca Çinli TCL’nin Fransız Alcatel’i satın alma nedenlerini, markalaşma hikâyelerini dinledim. Çinliler anladığım kadarıyla buralarda kendilerini yeterli görmüyorlar. Bu sebeple sürekli önemli markaları satın alıyorlar.

Mesela TCL, ürettiği televizyon, klima, çamaşır makinesi, fırın, buzdolabı ve küçük ev aletleriyle Çin pazarının liderlerinden. Yaklaşık 10 yıl önce dünyanın ilk 500 firması arasındaki Fransız elektronik devi Thomson’u satın alarak televizyon üretiminde dünya 3’üncüsü konuma gelmiş. Cep telefonu ve tabletler yani mobil cihazlar tarafında da aynı şeyi Alcatel OneTouch’ı alarak yapmaya soyunmuşlar.

Bu sebeple Çin’de TCL olarak varlık gösterirlerken, dünyada Alcatel markasıyla pazara giriyorlar. Bu sinerjinin kaybolmaması için de Paris’teki Ar-Ge bölümüne dokunmamışlar. Alcatel’in beyin takımını da Şanghay’a götürüp küresel yarışa devam ediyorlar. Şirketin Shenzhen’deki üretim merkezinde Mobil Telefon Üretim Bölüm Başkanı Alain Lejeune ve ekibiyle görüşmemizden anladım ki, sadece marka değil, üst düzey yönetici ve beyin takımının önemli kısmı da Fransız. Ancak küresel pazarlara hitap ettiklerinin bilinciyle epeyce de yabancı çalışan var.

 

PRESTİJ MARKASI ALCATEL IDOL 3

Neşe Ünsal, Türkiye’de Vodafone markası altında ciddi rakamlarda telefon ve tablet üretimini TCL çatısı altında yaptıklarını, bu sebeple Alcatel OneTouch isminin çok fazla öne çıkmadığını belirterek tüm kanallarda satışa çıkan Alcatel Idol 3 modeline bu yüzden çok önem verdiklerini söyledi. Dünyada ilk defa karşılıklı yerleştirilen 2 JBL hoparlör bu cihazda bulunuyor. Böylece müzik sevenleri de ilginç bir deneyimle buluşturmayı vaat ediyor. 2 modeli var (4.7 ve 5.5) ve yüksek çözünürlüklü ekranı, 13MP arka ve 8MP ön kamerası bulunuyor. Öğrendiğime göre İdol 4 modeli de şubatta Barcelona’daki fuarda tanıtılacak.

 

OPERATÖRLERİN VE ŞİRKETLERİN TEDARİKÇİSİ

Türkiye ve dünyadan birçok GSM operatörü, tedarik noktalarında kendi markalarıyla cep telefonlarını piyasaya sunuyor, hatta bunlarla kampanyalar yapıyor. İşte bu ürünlerin önemli bir kısmı TCL’de üretiliyor. Mesela Vodafone, AT&T, Orange, Telefonica, T-Mobile, gibi dünyanın önde gelen GSM operatörlerinin piyasaya sunduğu telefonlarda TCL imzası var. Türkiye’de Vodafone Smart serisi olarak tanıdığımız cihazlar da TCL’nin üretimi.

 

ALCATEL SMART SAAT VE PİXİ3

Alcatel OneTouch’ın alternatif renklerdeki kapaklarıyla fark oluşturan akıllı telefonu Pixi3, ruhu gençlere hitap ediyor. Müzik dinlemek, fotoğraf çekmek, ve sosyal ağlarda dolaşmak için Pixi3 geliştirilmiş, ama fiyat performansı ilişkisi düşünülerek rakip ürünler karşısında da avantaj yakalanmış. Alcatel’in bir de smart saatleri var.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı