TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

2015’in en iyi havalimanları

 

Hiç unutamıyorum; Çinli bir havayolu, İngiltere merkezli bir değerlendirme şirketi tarafından, dünyadaki 5 yıldızlı havayollarından birisi olarak ilan edildi. Böylece dünyadaki 5 adet 5 yıldızlı şirketten biri de Çinli oldu. Ve ben bu haberden kısa bir süre sonra bu havayoluyla uçunca adeta şoke oldum. Anlaşılan Çinliler, bir yolunu bulup 5 yıldızlı olarak isimlerini duyurmayı başarmışlardı.

Bu sebeple her sene çeşitli kuruluşlar tarafından, değişik kriterler eşliğinde, farklı kategorilerde “En iyi havayolları, en iyi havalimanları” açıklanınca temkinli olmaya çalışıyorum. Çünkü bu haberlere kamuoyu da ciddi ilgi gösteriyor. Hatta ödül alan şirketler de bunu yıl boyunca reklamlarında kullanıyor. Bu sebeple bazı kurumların değerlendirmeleri bir adım daha öne çıkıyor. İşte onlardan biri de Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI).

AVRUPA’NIN EN İYİSİ ATATÜRK

ACI’nın havalimanlarında hizmet kalitesini değerlendirdiği, ASQ (Airport Service Quality) 2015 yılı sonuçları açıklandı. Türkiye’den TAV Havalimanları tarafından işletilen, Türk Hava Yolları’nın merkezi olan İstanbul Atatürk, Avrupa’da hizmet kalitesini en fazla artıran havalimanı seçildi. Yine TAV’ın işlettiği Üsküp Havalimanı da kendi kategorisinde Avrupa’nın en iyisi oldu.

Araştırma, dünyanın 80 ülkesinde 300’ün üzerinde havalimanında yapılan çalışmalara dayanıyor. Dünyanın hemen her milletinden 550 bin havayolu yolcusuyla bire bir görüşmeler şeklinde gerçekleştiriliyor olması, çalışmanın değerini artırıyor. Araştırmada, havalimanına erişim, check-in, güvenlik, havaalanı tesisleri, yiyecek-içecek, perakende satışlar ve diğer olarak 8 ana kategoride 34 temel hizmet değerlendirildi. Sıralamanın adilane şekilde olabilmesi için önceden belirlenmiş olan sorular, sıralaması dahi değiştirilmeksizin yolculara soruldu.

Hizmet kalitesinde Asya-Pasifik havalimanları öne çıktı. 40 milyon ve üzeri yolcu kapasiteli havalimanlarında ilk sırayı, Seul Incheon ile Singapur Changi paylaşırken, 25-40 milyon yolcu kategorisinde ise Hintli Mumbai ve Yeni Delhi ilk sırada yer aldı.

ACI Genel Direktörü Angela Gittens, “Bu ödüllerin bu kadar geniş kapsamlı olması ve büyük kabul görmesi neticesinde, ödül almak havalimanları için konsantrasyonu ve performansı ciddi şekilde artıran bir etken” olduğunu söylüyor ki, haklı. Buyurun dünyanın en iyi havalimanlarına...

Hizmet kalitesini en çok artıranlar

■ Afrika: Nairobi
■ Asya Pasifik: Denpasar
■ Avrupa: İstanbul Atatürk
■ Latin Amerika-Karayipler: Kingston
■ Ortadoğu: Dammam
■ Kuzey Amerika: Saskatoon

Hizmet kalitesinde en iyiler (Avrupa)

■ 40 milyon üzeri: Londra Heathrow
■ 25–40 milyon: Moskova Sheremetyevo
■ 15–25 milyon: Dublin

Hizmet kalitesinde en iyiler (40 milyon üzeri)

1- Seul Incheon, Singapur Changi
2- Pekin, Şanghay Pudong
3- Guangzhou Baiyun

Hizmet kalitesinde en iyiler (25-40 milyon)

1- Mumbai, Yeni Delhi
2- Taiwan Taoyuan
3- Shanghai Hongqiao

ERGENEKON VADİSİ'NDE ÖZEL SEYAHAT AIRPORT'TA

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Prof. Dr. Darhan Kıdırali, bu hafta Airport’ta konuğum oldu. Kazak tarihçi ve akademisyen Kıdırali ile Türk dünyasının en önemli şehirlerini ve yeni keşfedilen Ergenekon Vadisi’ni konuştuk. Airport için ayrıca 8 Mart’ta kutlanmaya başlanacak olan Dünya Havacı Kadınlar Haftası öncesi, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen, havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran cesur kadın pilotları araştırdık. 2015’te dünyanın en çok satılan iş jeti Embraer Phenom 300’e dair bilgileri de Airport’ta bulabilirsiniz. Rota bölümünde ise Selçuklu dönemini andıran mimarisi, camileri, anıtları, müzeleri, türbeleri ve dünyanın en büyük kapalıçarşısı ile İran’ın turizm şehirlerinden Tebriz var. Yarın 11.10’da Habertürk TV’ye bekliyoruz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı