TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Panikleyen terörü ekonomiye sıçratmayalım!

 

Son terör hadiseleri aslında örgütlerine panik içinde olduğunu ve iyice çaresiz kaldıklarını gösteriyor. Bu sebeple, daha fazla infiale sebep olması muhtemel olaylara imza atmaya çalışarak, üzerlerine gidilmesini engellemeye çalışıyorlar. Barış veya açılım sürecinde, dağdan indikleri şehirlerde barınamayan caniler için devletin güvenlik birimlerinin sonuna kadar gitmesinden başka çözüm yolu görünmüyor.

Masa başında barış görüşüldüğünü sandığımız dönemi silahlanmayla, şehir merkezlerine yığınak yapmakla değerlendiren, bu esnada toplumu “şehit gelmiyor” mesajlarıyla oyalayan, hatta kandıran bir güruhla, bundan sonra barış nasıl konuşulur, bilemiyorum.

Normal zamanlarda dikkate bile almadığımız hadiseler, Ankara’daki vahşet sonrası günlerde toplumda infiale, paniğe sebep olabiliyor. Boğaziçi Köprüsü’nde aracını terk eden veya bir alışveriş merkezinde yaşanan olayları bundan sonrada benzerleri takip edeceğinden, en önce güvenlik birimlerinin paniğe kapılmadan dikkatli olması gerekiyor. Teröre verilecek en güzel cevap yaşamımıza, onların caniliklerini dikkate almadan, olduğu gibi devam etmektedir. Fakat güvenlik güçlerimizin daha gayretli, özverili ama bilinçli çabaları gerekiyor.

İstanbul’da devletin en tepe yönetiminin ve yakınlarının uğradığı, ziyaret ettiği bazı noktalarda benim de zaruretten bulunmam gerektiğinden biliyorum ki, en küçük önlem, tedbir bile alınmış değil. Bu kadar özgüvenle hareket edilmesinin nasıl bir mantığı olabilir? Birden fazla güvenlik biriminin ilgisi varmış gibi görünen ve en sıkı korunması icap eden yerlerde, üzülerek söyleyeyim böyle bir karmaşa yaşanıyor. İstanbul Valisi ve Emniyet Müdürü’nün dikkatine...

Boğaziçi Köprüsü’nde veya insanların yoğunlukla bulunduğu yerlerde yaşanan olayların, adeta tereyağından kıl çeker gibi kamuoyuna hissettirmeden bertaraf edilebilmesi gerekir. Aksi halde şuyuu vukuundan beter bir durum ortaya çıkıyor ve tam da terörün istediği tuzağa düşülüyor.

Ekonominin can damarı, toplumun nefes aldığı, ticari noktalardaki olaylarda maalesef zaman zaman iyi yönetilemiyor. Bir gelişme veya unutulan eşya, paket için çoğu zaman güvenlik birimleri, vatandaştan daha fazla heyecan ve panik içine düşebiliyor. Ya da topyekûn yasaklarla çare üretilmeye çalışılıyor ki, bu da yine bilmeden teröre hizmet anlamına geliyor. Lütfen vatandaşı sokaktan, alışveriş merkezlerinden soğutacak anlamsız tedbirlere başvurulmasın...

ALİYEV'DEN ÇOK KARDEŞÇE BİR TAVIR

Ankara’da yaşanan iki menfur eylem de Türkiye Azerbaycan arasında yapılması planlanan 5. Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi öncesine cereyan ettiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyet Bakü programını ertelemek zorunda kaldı. Ama ikinci hadise sebebiyle, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in heyetini toplayıp, Ankara’ya gelmesi gerçekten iyi düşünülmüş, anlamlı bir ziyaret oldu. Tam toplantının ruhuna uygun bir stratejik eylem planı gibi...

Böylesine bir ortamda, iki ülke liderlerinin enerji, ulaştırma, savunma ve askeri işbirliğiyle, ikili ticaret konularını ele alınmalarından ve bazı kararlara imza atmalarından çok daha önemlisi Aliyev’in Ankara’da olmasıdır. Bu tavır, iki kardeş ülkenin projesi olan TANAP başta olmak üzere diğer tümü ortak işlerin daha hızlı yürümesini kendiliğinden motive edecektir. Aliyev, bir kez daha dostun kara günde belli olduğunu, bu ziyaretiyle ortaya çıkarmış oldu.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı