TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Sağlıklı uçuşun 6 kuralı

 

Hiç kimse yolculuğunu, sağlık sorunlarıyla uğraşarak geçirmek istemez. Ancak çıkılan seyahatlerden sağlıklı dönülmek isteniyorsa, bedeni tanımak, basit bazı kurallara uymak ve tedbirler almak gerekiyor

Seyahatlerimizin iyi başlayıp güzel neticelenmesi için değişen atmosferden en fazla etkilenen organlarımız kulak, burun ve boğazımıza öncelikle dikkat etmemiz gerekiyor. Uçakla yapılan seyahatlerde, özellikle cilt, ağız, boğaz, göz kuruluğu ve kabin basıncı kaynaklı kulakta meydana gelen sorunlar sık yaşanıyor. Ancak dikkat edilecek 6 basit kuralla, uçuşumuza sağlıkla başlayıp sorunsuz bir şekilde evimize dönmemiz mümkün.

Kulak, burun ve boğaz hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Dilaver Özturan’a uçak yolculuğunda uymamız gereken 6 kuralı sordum. Aynı zamanda amatör pilotluk tecrübesi olan, hatta 30 saate yakın uçuşu bulunan Özturan, özellikle kulak, burun ve boğaz sorunlarının uçuşla direkt bağlantısı olduğuna vurgu yaparak, burun ve ağızdan alınan havanın, uçakta çok farklı olduğunu söyledi. Uçakta klimatize ve kuru ortama girildiğini, bir anda basıncın değiştiğini ifade eden Özturan, hava hacminin azalmasının, dış kulak yolunu, orta kulağı hatta iç kulağı bile etkilediğini söyledi. Hasılı uçak içindeki ortam, dışarıdan tamamen farklı ve ilave tedbirler gerektiriyor.

1) Rahatsızlığınız varsa uçmayın

Ağır bir nezle, sinüzit veya orta kulak enfeksiyonunuz varsa ya da kısa süre önce kulak ameliyatı geçirmişseniz uçmayın. Eğer nezleli olarak uçmanız gerekiyorsa burnunuzun açık olmasını sağlayın. Doktorunuza danışarak burun damlası alın. Burnun doğal yapısını bozan bantları kullanmayın. Zira bu bantlar kullanıldığında, ağızdan nefes almaktan bir farkı kalmıyor. Bir rahatsızlığınız varsa, diğer yolculara bulaştırmamak için maske kullanın.

2) Mutlaka bol su tüketin

Havayoluyla seyahatlerde alkol türü içeceklerden uzak durun. Eğer uçuş korkusu için alkol alınıyorsa, bunun yerine sakinleştirici ilaçlar tercih edin. Aynı zamanda çok kahve ve çay tüketmek de doğru değil. Ağız ve boğazı nemli tutmak için azar azar ama sık sık su tüketin. Mutlaka su ile uçun. Havada en sağlıklı içeceğin su olduğunu unutmayın ve bir gün önceden ağır yemek yememeye özen gösterin. Boğaz ıslak tutulursa, bakteri ve virüslerin boğaz ve burundaki titrek tüylere tutunması sağlanır. Virüslerden ağzı ıslatarak, nemli tutarak veya ıslak maske kullanarak korunun.

3) İniş ve kalkışlarda uyumayın

Kulağımız özellikle iniş ve kalkışlarda çok etkilenir, ama yolcular bunu fark etmez. Bu sebeple iniş ve kalkışlarda uyanık olun, beraberinizde çocuğunuz varsa onu da uyandırın. İniş ve kalkışta uykuya yakalanırsanız kulağınız risk altına girer, yutma refleksiniz gecikir. İniş ve kalkış anında kulağınızda özellikle kulak içi kulaklığınız varsa mutlaka çıkarın.

4) Lens kullanmayın, rahat kıyafet giyin

Uçağa binmeden önce lens kullanıyorsanız mutlaka çıkarın. Unutursanız, gözünüz de kuruyacağından seyahat eziyete dönüşebilir. Rahat kıyafetler giyin, sizi rahatsız edecek aksesuvarları kullanmayın. Yanınızda çocuğunuz varsa ve biberon kullanıyorsa özellikle iniş ve kalkışlarda ağzına biberon verin. Anne sütü alıyorsa, çocuğu dik tutup emzirin. Bu sayede östaki borusu açılır ve orta kulaktaki hava azalmasına bağlı vakum olayı ortadan kalkar.

5) Uçuşta zamanınızı uyanık geçirin

Yolculukta uyumak çok önerilmiyor. Çünkü bu durumda kontrol olmadığından, ağız açık uyunması, yutkunma refleksini bozuyor, kulağın basınçtan çok kolay etkilenmesine sebep oluyor. Mümkünse uyumayın. Uzun uçuşlarda ise az uyumaya çalışın, arada bir uyandığınızda bir yudum su içerek boğazınızın ıslak kalmasını sağlayın.

6) Uzun uçuşlarda egzersiz yapın

Uçuş mesafesi uzadıkça, kanda pıhtılaşma mekanizması da bozulur. Ne yaparsanız yapın, sıvı alımı azalır, yorulursunuz. Hareket de edemediğinizden pıhtı kalır. Kan dolaşımı bozulur. Özellikle uzun uçuşlar egzersizler yapın, uçakta yürüyün, varis çorabı giyin. Kan pıhtılaşmasının önüne geçilecek mekanizmaları öğrenin. Yaşlıların bu konuya ayrıca dikkat etmesi gerekir. Fakat her halükârda kanı sulandırmak için su tüketimine özen gösterin.

Havada kulaklık ve kulak tıkaç kullanımında dikkatli olun!

Uçaktaki gürültülü ortam ve uğultudan kurtulmak isteyen bazı yolcular gürültü kesen (noise cancelling) kulaklıkları tercih ediyor. Bazı havayolları da bunları first ve business sınıflarda yolcularına sunuyor. Türk Hava Yolları (THY) yakında business sınıfında uzun uçuşlarda son dönemde oldukça popüler olan Denon marka başüstü “noise cancelling” kulaklıkları yolcularının hizmetine sunmaya başlayacak. Prof. Dr. Özturhan, özellikle kulak içi kulaklıkların uçuşta çok zararlı olduğunu söylüyor. Bu konudaki uyarılar da şöyle: “Kulak ile zar arasında bir boşluk, hava ortamı var. Uçakta bu hava küçülüyor. Küçülünce kulak zarı çekmeye başlıyor. Orta kulakta, kulak yoluna doğru zar var, iç kulakta da zarlar var. Dış kulak yolunu tamamen kapatan, süngerler, waxlar ve kulaklıklar ile ortam daha da güçleştiriliyor. Bu sebeple kulak içi kulaklıklar, uçaklarda verilen kulak tıkaçları gibi şeyleri kullanmayın. İlla kulaklık kullanmanız gerekiyorsa, başüstüne takılan ve kulağı maskeleyenleri tercih edin. Böylece dış kulak yolu tam kapatılmamış olur. Çünkü kapatırsanız, basınç değişikliğinden zarar görecek olan bir mecra yaratmış olursunuz. İşitme cihazı takanlar için de bu geçerli. Ama onlarda nispeten havalanma payı var. Fakat yine de işitme cihazı takıp uçanların da bu cihazları uçuş esnasında çıkarmaları gerekir.”

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı