TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Hollanda’da havacılıktan sonra otelde de Türk imzası

 

Turizmde yaşanan daralmanın sıkça konuşulduğu şu günlerde, sektörün tecrübeli isimlerinin konuya yaklaşımlarında da farklılıklar söz konusu. Ümidini koruyarak geleceğe bakanlar, Türkiye’nin istikrarlı bir turizm politikası geliştirmesi halinde, krizlerden fazla etkilenilmeyeceğine vurgu yapıyorlar. Neticede turizm her ülkenin isteyerek sahip olacağı ürünlerden oluşmuyor. Tarih, kültür, deniz, kum ve güneş gibi varlıklara ülke olarak sahip olur, kıymetini bilip güzel değerlendirir ve pazarlamasını da becerirseniz turizmde başarılı olabiliyorsunuz. Aksi halde sahip olduğunuz değerler sebebiyle, bir nevi merak ve zorunluluktan gelenler, bir kriz halinde sizi kolayca terk edebiliyorlar.

Bulunduğumuz coğrafyadaki kargaşa, komşularla olan sıkıntılı ilişkiler, ülke içindeki terörün üzerine küresel ekonomideki çalkantılar da eklenince, bu yılı, bir önceki yıla oranla turizmde % 30-40 küçülmeyle geçireceğimize dair tahminler yapılmaya başlandı. Durumun ne kadar kritik olduğunu işin erbaplarıyla Avrupa’da gözlemledim.

Geçen hafta 3 günümü Hollanda- Amsterdam’da geçirdim. Yıllarını, başta Hollanda olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, Türkiye’ye turist getirmek üzere geçirmiş, önemli bir isim, Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Corendon Havayolları Genel Müdürü Yıldıray Karaer ile Antalya’da buluşup, Corendon ile Amsterdam’a uçup buradaki havayolu ve otel iştiraklerini gezdik. Türkiye’ye ilgisi azalan Avrupalı turistleri konuştuk.

“Türkiye’nin Avrupa’dan turist çekme konusunda alması gereken çok mesafe var” vurgusunu yapan Karaer, mesela 2015’te 72 milyon Alman turistin dünyanın çeşitli noktalarına gittiğine, sadece İspanya’nın 12 milyon Alman’ı ağırladığına dikkat çekerek daha fazla Avrupalıyı ülkemize getirme imkânı olduğunu söyledi. Karaer, Türkiye’nin değerlerini sadece Anadolu’da sergilemek yerine, özellikle hizmet sektöründe elde ettiği başarısıyla dünyaya açılması halinde daha fazla turist çekeceğimizi ifade etti.

Türkiye’nin güçlü olduğu Avrupa’daki pazarlara bilinçli bir şekilde eğilmesi gerektiğine işaret eden Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortağı Atılay Uslu ise Amsterdam’daki turizm yatırımları olan Corendon Dutch Airlines, Corendon Vitality ve The College ile İspanya-Ibiza’daki otelleriyle başka ülkelerde Türk hizmet sektörünün başarılı olup hatta önemli bir marka haline gelebileceğini gösterdiklerini söyledi.

Corendon Grubu’nun temellerini 1997 yılında tur operatörlüğüyle atan iki ortak; Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu, havayolu, incoming, otel işletmeciliği gibi alanlarda, yurtiçi ve yurtdışında emin adımlarla büyümeyi tercih etmişler. Özellikle yurtdışındaki yatırımları, büyüme gayretleri ve başarıları her açıdan bir farklılık getirmiş ve ümitleri olmuş. Otellerinde de Türk yemeklerinden Türk hamamına varıncaya dek yüzde 50 oranında bir Türk dokunuşunu görmek mümkün. Mesela Corendon Vitality Hotel’in restoran ve SPA’sında bahsettiğim uygulama başarılı bir şekilde hayata geçirilmiş.

Grubun bünyesine kısa süre önce katılan Amsterdam’ın merkezindeki 19. yüzyıldan kalma tarihi manastırdan dönüştürülen ve kentin en iyi 10 oteli arasında yer alan The College Hotel ise adeta prestije dönüşmüş. “En iyi iç mimari” dalında “Prix Villegiature” ödülünün sahibi olan otel Hollandalı ünlülerin de uğrak yeri haline gelmiş.

Hollanda ve Belçika’dan Türkiye’ye en fazla turist getiren tur operatörü Corendon Travel, aynı zamanda Hollanda’nın da en büyük 2. tur operatörü. Spor takımlarına verdiği desteklerle de Hollandalıların takdirini toplayan grup, Belçika’nın en prestijli ödülü olan “en iyi yönetilen tur operatörü” ödülünün de sahibi. 2005’te kurulan Corendon Airlines, bugün tamamı Boeing 737- 800 model uçaktan oluşan 14 adetlik filosuyla, Türkiye’ye Hollanda, Belçika, İskandinavya ve Almanya gibi noktalardan en fazla yolcu taşıyan şirketlerden birisi.

KEUKENHOF'TA CORENDON LALESİ

Hollandalılar, lalenin her çeşidine ev sahipliği yapan, korunup geliştirilmesine en önemli katkıyı veren Keukenhof Parkı ile övünmekte son derece haklılar. Çünkü Keukenhof’ta, Hollanda lalelerin tüm çeşitlerini görmek mümkün. Hatta şirketler, spor kulüplerinin yaptığı gibi istediğiniz özellikte lale geliştirilmesi için bu park yöneticilerinden destek alabilirsiniz. Çünkü Hollanda ve Keukenhof’ta asırlardır yapılan çalışmalarla, çeşitli renk ve türlerde lale geliştiriliyor. Bu parkın önemli sponsorlarından birisi de Corendon Grubu olunca, onun adına da kurumsal renklerinde lale geliştirilmiş. Dışarıda olanlar henüz açmadığından, seradaki “Corendon Lalesi”nin açmış halini görmüş oldum. Keukenhof, yılın sadece 2 ayı ziyaretçilere açılıyor. Mesela 2016’da, 24 Mart ve 16 Mayıs aralarında açık olacak. Bu zaman zarfında parktaki çeşitli türlerdeki laleler meraklılarla buluşacak. Ve bu zaman diliminde parkta 2 bin kişi çalışacak. Senenin geriye kalanında ise bu sayı 25’e düşüyormuş.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı