TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

İstanbul internetin fenomeni oluyor

 

Türkiye için bir ilkten, dünya genelinde ise en önde gelen bir İstanbul vizyon projesinden bahis açmak istiyorum. Çünkü yakında internette alan adı kullanılırken bilinen o meşhur “.com” uzantılı alan adı yerine “.ist” ve “.istanbul” uzantıları kullanılacak. İlk defa Türk alan adıyla İstanbul markası, dünya genelinde dijital platformlara taşınmış olacak.

Uzun bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, “Nokta İstanbul” isimli bu vizyon projesinin hayata geçirilmesi için yoğun mesai harcıyordu. Yurtdışında konuyla ilgili toplantılar yakından takip edildi. Altyapı hazırlıkları yapıldı. Ve projenin emanet edildiği İBB Medya AŞ Genel Müdürü Bekir Kaplan, Başkan Topbaş’ın desteğiyle bu süreci başarıyla yürüttü. Neticede Barcelona ile birlikte İstanbul, dünyada internette 2 alan adı uzantısına sahip şehirler olarak adlarını tescil ettirdi. Bu iş için ciddi emek ve para da sarf edildi, ama bir vizyon projesi olarak İstanbul’a gerçek anlamda prestij ve para kazandıracak da bir iş ortaya çıktığının özellikle altını çizmekte fayda var.

Gelelim projede şimdiye kadar neler oldu, bundan sonra ne olacağı detaylarına...

Proje 27 Ocak’ta Başkan Topbaş’ın açılışıyla başladı ve 26 Şubat’a kadar olan dönemde global markalar “.ist” ve “.istanbul” uzantılı adlarını marka tescilleriyle aldılar.

1-31 Mart arasında ise Türkiye’de faaliyet gösteren kamu kurumları, şirketler, STK’lar, dernekler ve kişilerden başvuru alınmaya başlandı. THY, “sahibinden” ve GAP gibi ünlü markalar İstanbul uzantılı alan adlarına sahip oldular.

En heyecanlı aşama ise son süreç. Çünkü 5 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında www.nic.istanbul adresinde, önkayıtlar toplanacak ve 5-10 Mayıs tarihleri arasında online olarak açık artırma yapılarak talep edilen isimlerin kimde olduğu netleştirilecek. “Nokta İstanbul” uzantılı bir alan adına birden fazla başvuru sebebiyle de ciddi yarış olacak.

İstanbul’un bir parçası olmak isteyenlerin ellerini çabuk tutmalarında fayda var. Mesela Acun Ilıcalı, “Nokta İstanbul” uzantılı 18 alan adı almış. Baklavayla damağımızda yer edinen Güllüoğlu tarafında ise açık artırmada ciddi rekabet olacak gibi görünüyor. Ben de elimi çabuk tutup “guntay.ist” ve “guntay.istanbul”u aldım. Uyarmış olayım.

KOTİL NEDEN IATA BAŞKANI SEÇİLMEDİ?

İlk defa kamuoyunun gündemine ben meseleyi taşıdığımdan, galiba devamını da getirmem gerekiyor. Bilindiği üzere Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu görevdeki 11 yıllık rekorunu Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği (IATA) başkanlığına taşımak istiyordu. Bunun için de epeyce kulis faaliyeti yaptı, ama sanıyorum önemli oranda siyasi mülahazalardan ve Batı’nın son dönemlerdeki Türkiye’ye olan bakışından dolayı seçilemedi. Üstelik Kotil, IATA Başkanlığı için istenen kriterlerin neredeyse tamamında, rakiplerine göre açık ara önde olmasına rağmen.

IATA Başkanlığı için en önemli kriterlerden birisi olarak başarılı bir şirketin CEO’su olmak öne çıkıyordu. THY’nin başarısı ortada. Son 10 yıllık sürece bakıldığında 7-8 basamak atlayarak Avrupa’nın iki numaralı şirketi oldu. Öte yandan Kotil’in rakibi olan Air France-KLM CEO’su Alexandra de Juniac ve şirketinin başarısı da THY ile kıyaslanacak durumda değil.

Önceki gün IATA Yönetim Kurulu toplanıp Kotil-Juniac ikilisini oylayıp neticeyi açıkladığında, sektörün en büyük karar mercii, dünya hava taşımacılığının yüzde 90’ına hitap eden IATA’nın başına bir Türk’ün istenmediği gerçeği de ortaya çıkmış oldu.

Seçimin ana oyuncusu Alman Lufthansa, THY ile Star Alliance’ta aynı ittifak çatısı altında olmasına rağmen, Air France’ın başını çektiği rakip grup Skyteam’in adayını desteklemesi de manidar. Anlaşılan oyun devam ederken, Batılı cephe siyasi davranarak seçim kriterlerinde değişikliğe gitmiş. Ya da bilmediğimiz başka ittifaklar söz konusu...

‘CAMİYE YARDIM’ VE BAŞKAN GÖRMEZ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, Maryland’deki “Diyanet Center of America”nın açılışı esnasında gazetecilere, “Cuma günleri hutbe sonrası hocaların, ‘camiye yardım’ çağrısına çoğunuz kızarsınız. Ben de kızardım. Göreve geldiğimde, ‘camiye yardım’ toplanmasını kaldıracağıma söz verdim. Ancak, yardımların gücünü, ortaya koyduğu eserleri görünce bu düşüncemden vazgeçtim” açıklamasını yapmış. Bence bu işin peşi bırakılmamalı. Zira camilerde kayıtsız toplanan yardımlar sebebiyle ciddi istismarlar oluyor. Yardımları kaldırmasın tamam. Ancak bu işlere bir düzen getirilmesi gerekiyor.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı