TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

THY’den Güney Amerika çıkarması...

 

Türk Hava Yolları (THY) yaşanan bölgesel ve küresel her türlü olumsuzluklara rağmen uçuş ağını genişletmeye devam ediyor. Mayıs ayında Bogota/Panama, Dubrovnik ve Atlanta hatlarında seferlere başlayacak. Hatta 287. nokta olarak THY uçuş ağına eklenen ve 13 saat 35 dakika süren İstanbul-Bogota/Panama hattında ilk sefere çıkan Boeing 777-300 uçağından bu satırları yazıyorum. 4 Mayıs gecesi, 02.10 tarifeli uçağımız, Atatürk Havalimanı’nın yoğunluğu sebebiyle yaklaşık 40 dakika gecikmeli olarak kalktı. Uçağımız gecenin karanlığını yararak 38 bin feette Güney Amerika’ya doğru ilerlerken THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı ile sohbete koyulduk.

İlginç bir noktaya doğru uçarken, Başkan Aycı’ya Bogota-Panama hattının ilk seferinde THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, Basın Müşaviri Yahya Üstün, Satış Başkanı (2. Bölge) Kerem Sarp, Kurumsal İletişim Başkanı Seda Kalyoncu ve Özel Büro Müdürü Kemal Haydar Öztürk eşlik etti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı’nın hedefindeki 3 konu dikkatimi çekti. Bölgesel ve küresel problemler sebebiyle bazı hatlarda düşen yolcu sayısının kompanse edilmesi, kargo gelirlerinin şirket içindeki oranının % 10’lardan % 15’lere çıkarılması ve pilot yetiştirilmesi için yeni akademiler kurulması, mevcut uçuş ekibinin de tüm eğitimlerinde kullanılan simülatörlere yenileri eklenerek yabancı havayollarına da hizmet veren uçuş eğitiminin bölge üssü olması.

THY, özellikle büyüyen filosuna paralel olarak artan pilot ihtiyacını karşılamada yoğun çaba sarf ediyor. Pilot meselesi Körfez Havayolları’nın da ciddi sıkıntısı olarak dikkat çekiyor. Hatta bu sebeple ülkemize gelip pilot temini için çalışmalar, roadshow’lar yapan Katar Havayolları gibi şirketler de var. THY de benzer çalışmaları Avrupa’da yaptığı gibi Katar’a nispet olması için Başkan Aycı’nın tabiriyle angajman kuralları gereği Doha’da da yapacak.

Başkanı Aycı, öte yandan yılda 750 pilot yetiştirebilmek için çalışmalar yaptıklarını, Aydın Çıldır Havalimanı merkezli uçuş akademisini büyüteceklerini, bunun dışında Türkiye veya yurtdışında da yeni merkezler kuracaklarını söyledi.

ZOR BİR UÇUŞ HATTI: BOGOTA/PANAMA

THY, Bogota/Panama hattının satışlarına 2 ay önce başlamış, ama ciddi talep görmüş. Uçağımız tam doluydu ve ağırlıklı yolcu Avrupa’dandı. Satılan biletlerin % 75’i Bogota, % 25’i ise Panama ağırlıklı. Bogota’nın Güney Amerika’da bu bölgenin merkezi olması, üretim ve ticari faaliyetlerin yüksekliği sebebiyle oluşan talep THY’nin yüzünü güldürmüş. Normalde yeni açılan yurtdışı hatlarında satışların belli oranda doluluğu yakalaması, tanıtımının yapılabilmesi için faaliyetlere 6 ay önce başlanırken, Bogota/Panama hattında kısa sürede istenen verimlilik yakalanmış. Ayrıca uçağın dönüş yolcuları arasında, Antalya ve Bodrum’a gitmek üzere bilet almış 60 yolcu bulunduğuna da dikkatinizi çekeyim.

Hafta 3 gün karşılıklı başlayan seferler, gelecek yıla kadar hattın durumuna göre günlüğe çıkarılma planları var. İki hattın ayrıştırılarak Panama uçuşlarının direkt yapılması ise teknik sıkıntılar yüzünden zor görünüyor. Bogota’nın rakımı yani yüksekliği uçakların performansını etkilediği için bu hattın Panama’ya bağlanarak yakıt ikmali de burada yapılıyor. Bogota’nın yükseklik konumundan dolayı yolcu ve kargodaki tahditler, hattın verimliliğini de etkiliyor. Direkt uçulabilmesi için yakıt hesapları sonrasında belli oranda yolcu ve kargodan feragat edilmesi gerekiyor. Bu da hattın verimliliğini düşürüyor. Biletleri pahalı hale getiriyor. Bu sebeple rakımı daha düşük olan Panama, 1.5 saat uçuşla Bogota’ya bağlanmış. Böylece direkt uçuşlarda yolcu potansiyeli az olan Panama da uçuş ağına eklenmiş.

Mesela, Emirates Havayolları da Sydney-Dallas arasındaki dünyanın en uzun uçuşundan 16 km daha fazla mesafeye sahip olan Dubai-Panama hattında seferler başlatarak yeni rekorun sahibi olacağını duyurmuştu. Ancak büyük ihtimalle direkt uçuşta yolcu azlığının getirdiği sorunlar ve bu hattın yolcusunun ağırlıkla Avrupalı olması sebebiyle rekor uçuşa başlamadan iptal etti. THY bu pazarın da önemli oyuncusu oldu.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı