TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Dünyanın en iyi ikramı, Avrupa’nın en iyi havayolu

 

İngiltere-Londra’dan güzel haberler var. Havacılığımız için gerçekten heyecan veren gelişmeler. Farnborough ve Paris Airshow’larının ikinci günü âdet olduğu üzere Skytrax ödülleri sahiplerini buluyor. Son 6 yıldır ben de Türk Hava Yolları’nın (THY) ulaşılması zor başarısının tescillendiği Skytrax ödüllerini Paris ve Londra’da takip ediyorum. 6 yıl üst üste Avrupa’nın en iyisi seçilmesi gerçekten kırılması zor bir rekor. Şüphesiz THY’nin kat etmesi gereken, dünyanın en iyi havayolu olmak gibi hedefi var, ama 6 yıl kesintisiz Avrupa’nın en iyisi olması rakiplerini adeta çatlatıyor. Çünkü dünyanın en iyileri Asya ve Ortadoğu’dan çıksa bile Avrupalı havayollarının havacılıktaki konumu çok farklı. Dolayısıyla Avrupa’nın en iyisi olmasının ayrı bir prestiji var.

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı da bu senenin ödüllerini, başarısını tescil ettirmiş bir şirketin tepe yöneticisi heyecanıyla aldı. İngiltere merkezli araştırma kuruluşu Skytrax’ın yolcu anketlerine göre belirlediği sonuçlar, THY’ye, “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödülüyle birlikte “En İyi Business Class İkram Servisi”, “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ödüllerini kazandırdı. Skytrax CEO’su Edward Plaisted havayollarının yetkililerine, sade bir törenle ödülleri bizatihi kendisi takdim ediyor. Tören sade ama ödüllerin etkisi bir yıl boyunca çeşitli platformlarda kendisini hissettiriyor. Dolayısıyla havayolları için önemli bir organizasyon.

TAV’ın işlettiği Atatürk Havalimanı’ndaki, ikram şirketi Turkish Do&Co’nun yönetimindeki, “Turkish Airlines Lounge Istanbul”un dünyaca ünlü ikram konseptinin, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünya sıralamasında THY’ye “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödülünü kazandırması ise Türk sivil havacılığının geleceğine dair güzel bir işaret. Zira THY’nin merkezi Atatürk Havalimanı’nı dünyanın zirvesine taşıyan bir olay.

Ayrıca bu başarılarda THY’nin ikram şirketi Turkısh Do&Co’nun da ayrı bir yeri var. Zira ödüllerin ağırlık noktası ikramlar. THY ve Do&Co ikram şirketinin ortak kuruluşu olan Turkısh Do&Co’nun hazırladığı ikram ve sunumlardaki konseptler başarının kilometre taşlarını oluşturuyor.

 

HAVACILIKTA FUAR TARAFINDAKİ EKSİĞİ GİDERECEK İMZALAR ATILDI

Son yıllarda Türk sivil havacılığının hızlı büyümesine rağmen fuar tarafımız çok zayıf kalmıştı. Şimdi bu sorunumuz giderilmek üzere. Evet, dünyanın en önemli havacılık fuar organizasyon şirketi Farnborough International Limited (FIL) CEO’su Shaun Ormrod ve Medyacity CEO’su Hakan Kurt, Türkiye’de düzenlenmesi planlanan Türkiye’nin şova dayalı ilk havacılık fuarı olan EURASIA AIR SHOW için yapılacak olan işbirliği için imza attı. 25-28 Nisan 2018’de Antalya, Türkiye’yi havacılık fuarlarında da farklı bir yere taşıyacak.

Anlaşma, Türkiye’nin orta vadeli ekonomik kalkınma planları doğrultusunda yüksek teknolojili üretimini merkezine alan bir ekonomik yaklaşımla imzalandı. Türkiye ve 4 saatlik potansiyeli, dünya ekonomisinin yüzde 60’ını yönettiği gerçeğinden yola çıkan 2 şirket Antalya’da gerçek anlamda bir havacılık fuarını hayata geçirecek. Amaç 100 yıllık bir havacılık geçmişi olan Türkiye’nin bu tarihsel birikimiyle gelecek vizyonunu birleştirip önümüzdeki 10 yılık süreçte bölgede etkin bir havacılık ticaret hub’ı oluşturmak.

FIL CEO’su Ormrod ve Medyacity CEO’su Kurt’un imza altına aldığı bu işbirliği de ülkemiz adına güzel bir gelişme...

 

TAI’DEN TARİHİMİZE HÜRKUŞ NOTU...

Yeni nesil temel eğitim uçağı HÜRKUŞ’un TAI çatısı altında, Türk mühendisleri tarafından geliştirilip tarihimize geçen ilk sertifikalı uçak olduğu notunu düşmem gerekiyor. Zira bu uçağın adını aldığı Vecihi Hürkuş’un geliştirdiği uçağına maalesef devletimiz sertifika verememişti. Vecihi Hürkuş da uçağını söküp trenle Prag’a götürmüş, sertifika almış, üzerine bir de akrobasi gösteri yapıp uçarak Türkiye’ye getirmişti. Ancak bu defa TAI, Hürkuş’una Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) aldığı sertifikayı aynı gün Avrupa Havacılık Emniyet Ajansı’nın (EASA) onayından geçirdi. İlginçtir, EASA onayı da Londra Farnborough Airshow’da açıklandı.

TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (kısa adıyla TAI) Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı ile fuarda bir araya geldiğimizde heyecan ve mutluluğunu gözlerinden okudum dersem yanlış olmaz. “TT32 Uçak Tip Sertifikası”nı SHGM’den alan HÜRKUŞ’un, “EASA Geçerli Kılınan Tip Sertifikası” ile tüm Avrupa ülkelerinde önü açılmış oldu.

Böylesine önemli ve tarihi bir sertifika törenine Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. İsmail Demir, Hv. K. K. Pl. P. Başkanı Tümg. İdris Aksoy da iştirak etti. TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Bilgin ve Genel Müdür Muharrem Dörtkaşlı da EASA Sertifikasyon Direktörü Trevor Woods’tan sertifikayı teslim aldı. Böylece EASA tarafından sertifiye edilen ilk Türk uçağı tarihe geçmiş oldu.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı