TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

ABD’li TSA İstanbul’a geldi uçuş yasağı kalktı

 

Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlı bir grup askerin hain darbe girişiminden sonra havayolları, meydanlar normale dönünceye kadar Türkiye’ye olan seferlerine mecburen bir süre ara vermek durumunda kaldı. Ancak özellikle en fazla dış ve iç hat seferlerinin yapıldığı Atatürk Havalimanı’nda ilgili tüm tarafların (Emniyet, THY, DHMİ, SHGM, TAV) yoğun çalışması ve özverisiyle uçuşlar kısa sürede yeniden başlatıldı. Tek istisna Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında olan direkt uçuşlardı. Dün akşam yasak kalktı, uçuşlar bu sabah başlıyor.

Yanlış anlaşılma olmasın. Amerika-Türkiye arasında seyahat etmek isteyenler, Avrupa veya başka ülkeler üzerinden yolculuk yapabildi. Hatta THY ile Avrupa’ya kadar devam edip aktarma uçuşla Amerika’ya gidebildi. Veya diğer havayollarıyla da Amerika’ya sorunsuz uçabildi. Sadece direkt uçamadıkları için biraz zaman kayıpları oldu, o kadar. Kısa süren yasak sadece iki ülke arasındaki direkt uçuşları kapsıyordu ve sadece şirketleri ilgilendiriyordu. Yolcuları değil.

Avrupa’ya Kanada’ya ve dünyanın dört bir yanına karşılıklı direkt uçuşlar (gelen-giden) sorunsuz başlatılmışken, niçin ABD uçuş yasağı koydu? Bunda bir art niyet, önyargı aramalı mıyız? Doğal olarak ABD-Türkiye arasında yola çıkmak isteyenler bu soruları soruyorlar.

Meraklarını şöyle gidereyim: Öncelikle ABD’nin koyduğu uçuş yasağında bir önyargı veya art niyet olmadığını sanıyorum. Hatta ABD yetkililerinin kısa sürede İstanbul’a gelerek dün Atatürk Havalimanı’nda denetim yapmaları da olumlu bir gelişmeydi. Zaten yasak kalktı.

Peki, tüm ülkelere sorunsuz uçuşlar başlarken ABD ile Türkiye arasında başta THY olmak üzere diğer havayollarının direkt uçuşları niçin engellendi?

Bilindiği gibi malum menfur hadise sebebiyle, Amerika Federal Havacılık Dairesi (Federal Aviation Administration - FAA) Türkiye’den ABD’ye veya ABD’den Türkiye’ye yapılacak tarifeli havayolları ve özel şirketler dahil bütün uçuşları yasakladığını duyurmuştu. Yasağı FAA koyuyor, ancak kaldırılması için bir başka kurumun gelip ilgili meydanlarda kontrol ve denetim yapması, otoritelerle görüşüp rapor hazırlaması icap ediyor. Diğer bir ifadeyle Amerika’nın uçuş yasağı koyduğu ülke veya havalimanları için uyguladığı standart prosedürler var. Uygulanan uçuş yasakları da bu prosedürlerle gerçekleşiyor, kaldırılmasında da ABD’deki bu kurumların mevcut mevzuatlarının uygulanması icap ediyor. Şu an o süreci başarıyla atlattık.

Dün ABD Ulaşım Güvenliği İdaresi (TSA) yetkilileri Atatürk Havalimanı’nda incelemeler yapıp raporlarını Amerika’ya gönderdiler. ABD’den gelen onay ile uçuş yasağının kalkması mümkün oldu. Ancak uçuş yasağının uzun süreceğine dair haberler yüzünden endişeli bir atmosfer oluştu. Aslında bu da standart bir yaklaşım. Önce uçuş yasağı için uzun bir zaman diliminden söz ediliyor. Sebebiyse araştırmaların ne kadar süreceğine dair netlik olmaması. Ama genelde bu süre, yapılan denetimlerle açıklanandan çok daha kısa sürüyor.

Darbe girişiminin yaşandığı gece Atatürk Havalimanı’nın halkın ülkesine ve demokrasisine sahip çıkma adına haklı eylemine sahne olması, zırhlı araçların sivil meydana sokulması, darbecilerin Hava Trafik Kontrol Kulesi’ni işgal etmesi ve askeri havalimanı tarafından sivil uçuşların yapıldığı sivil meydana müdahale edilmesi, ABD prosedürleri çerçevesinde meydanın güvenliği açısından sorun olarak kabul ediliyor.

Bu sebeple, önümüzdeki günlerde kamu otoritelerinin sivilasker kullanımında olan meydanlarda daha titiz olmaları gerekiyor. Halkın da emniyet güçlerinin uyarılarına dikkat ederek özellikle havalimanı gibi uluslararası güvenlik zincirinin bir halkası olan noktalarda duyarlı davranmaları Türkiye’nin geleceği açısından önemli...

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı