TVRadyo
Güntay Şimşek
Güntay Şimşek

Neden yerli teknolojiyi geliştiremiyoruz?

 

Ülkemize teknoloji kazandırmakta biraz zorlanmamızın en önemli nedeni, tüm iyi niyetli yaklaşımlara rağmen doğru bir modeli bulamamamızdır. Mesela GSM operatörleri Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi şirketleri önce 4G ihalesine hazırlattık. Baktık yerli teknoloji kullanımında bazı sorunlar olacak, ihaleyi erteleyip 4.5G olarak yeniden dizayn ettik ve paket için yerlilik kriterlerini yukarı çeken şartlar koyduk. Halbuki 4G ihalesi için hazırlıklar yapılırken, bu şartlar ihale yapılması halinde Türkiye’nin kazanımı olmayacağı için 6 ay veya bir yıl ertelenmesi gerektiği notunu bu köşeden düşmüştüm. 3 nedenim vardı:

-3G’ye geç geçildiği için harcanan kaynakların karşılığı alınmaması,

-Fiber transmisyon altyapının yetersizliği ve bu konuda kanuni düzenleme ihtiyacının olması,

-4G ihalesine katılacak yerli şirketlerin ve yerlilik kriterlerini sağlayacak endüstriyel altyapının hazır olmaması.

Ocak 2015’te “4G ihalesi erken, yapılmamalı” derken, Turkcell, Vodafone ve TT (o dönemki ismiyle Avea) cenahında yaptığım araştırmalarla bunlar makul sebeplerdi. Ancak bu meseleler halledilmeden 4.5G olarak ihale yapıldı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 26 Ağustos’ta yapılacak 4G ihalesinde değişiklik yaparak 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanacağını duyurdu. İlk ihale şartnamesinde yeni teknoloji şartının konmamış ve 4G denerek her türlü ürüne kapı aralanmışken, yenilenen ihale şartnamesinde 4.5G vurgusu yapılarak çıta yükseltildi. Araştırma-geliştirme (Ar-Ge) yapan ve yerlilik oranı daha yüksek haberleşme sektörünü hedefleyen bir vizyonla yola çıkıldı. Şu günlerde, koyulan o vizyonla neler kazandığımızı tartışıyoruz. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, “5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansı”nda, 4.5G ihale şartnamesindeki yerlilik kriterlerine vurgu yaparak bakanlık olarak denetim, kontrol yetkilerini sonuna kadar kullanacaklarını vurgulamış. Bakan Arslan’ın sözleri aynen şöyle:

“Bundan taviz vermemiz, bundan vazgeçmemiz mümkün değil, bunu da paylaşmak istiyorum. Biz 5G’yi konuşuyorken, 5G’de yerli, milli oranını artırmayı konuşuyorken eğer 4.5G’de bunu gerçekleştirmezsek o zaman birileri dönüp bize sorar: ‘Arkadaş hangi hedefi ortaya koyuyorsun? Hangi hedeften bahsediyorsun, önce elindekini yap.’ O yüzden istirhamım elimizde olan 4.5G ile ilgili yerlilik oranı konusunda her ne yapmamız gerekiyorsa, dünden bugüne ne yaptıysak ama bugünden sonra üzerine koyarak yol almamız gerektiğinin farkındayız.”

Bakan Arslan’ın kastettiği o birilerinden birisi ben olmalıyım. Zira bu konuya benden fazla yazıp çizen yok. Ama bu şartlarda işin bu noktaya geleceğini, yani ihaledeki yerlilik kriterinin hiçbir zaman tutturulamayacağını defalarca ifade ettim. Şimdi 3 GSM operatörüne, denetlenerek ciddi rakamlar ifade eden cezalar kesilse ne olacak? Yerli teknoloji şartı, ihale şartnamesinde o haliyle duracak ve ikinci yıl denetimlerde belki yine cezaları konuşuyor olacağız. Dolayısıyla niçin böyle olduğunun da tartışılması lazım. 

Zaten Bakan Arslan da benim bir yıl önceki tespitlerime şimdi tekrar vurgu yapıyor: “Bugüne kadar olan hızla devam edilirse yerlilik payını tutturmak mümkün olmayacaktır.” Yerli baz istasyonu ULAK’ı bile yanlış modelleme sebebiyle Türkiye endüstrisine kazandıramadığımız gerçeği de bir kenarda duruyor.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
Yukarı