TVRadyo

Altın "güvenli liman" alımlarından destek buluyor

Altın "güvenli liman" alımlarından destek buluyor

Altın, FBI haberi sonrası Clinton'a desteğin azaldığını işaret eden kamuoyu araştırmaları ile birlikte yükseldi

31 Ekim 2016 Pazartesi, 06:17 Güncelleme: 31 Ekim 2016 Pazartesi, 13:33

Altın, geçen hafta FBI'ın müdahalesinin ardından, ABD başkanlık seçimleri yarışında Demokrat aday Hillary Clinton'ın Cumhuriyetçi aday Donald Trump karşısında zemin kaybetmiş olabileceğini gösteren kamuoyu yoklamaları sonrası artan güvenli liman talebi sonucu değer kazandı. FBI'nın Clinton'ın e-posta kullanımına ilişkin soruşturmayı yeniden açması, çok yaklaşan seçimler öncesi yatırımcıların endişelerini artırdı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,279.65 dolara kadar çıktıktan sonra, Şanghay saati ile 15:37'de 1,275.38 dolara geldi. Altın Cuma günü, FBI haberinin gelmesi ile birlikte yüzde 1.3 yükseldi ve 4 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'de seçim yarışı, Trump'ın başkan olması durumunda bulun olası sonuçlarına ilişkin endişelerle birlikte, son aylarda altını desteklemişti. Cuma günü, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey, Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı döneminde e-postaları için yetkilendirilmemiş bir server kullandığı konusunda yeniden soruşturma başlattığını açıkladı. Bunun ardından, kamuoyu yoklamaları Clinton'ın desteğinin azalmakta olduğunu işaret ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analistleri, bugünkü bilgilendirme notunda, "altındaki yükselişler, Hillary Clinton'ın e-postaları için özel bir server kullandığı yolundaki FBI soruşturması haberlerine dayanıyor," dedi ve "(FBI Başkanı) Comey'in bu adımı, piyasalarda riskten kaçınma hareketlerini güçlendirdi" şeklinde görüş bildirdi.

ABC/Washington Post'un sonuçlarını Pazar günü açıkladığı ve Comey'in açıklamasından önce ve sonra düzenlediği kamuoyu araştırması, seçmenlerin üçte birinin, yüzde 7 Clinton destekçisi dahil, FBI açıklamasının ardından Clinton'ı destekleme olasılığının düştüğünü kaydettiğini gösteriyor. CBS/YouGov'un mücadelenin güçlü olduğu 13 eyalette düzenlediği anket ise, Hillary Clinton'un destekleyenlerin yüzde 1'inin desteğinin muhtemelen azaldığını gösteriyor.

Siyasi gelişmeler, faizin yıl sonuna kadar artırılacağı beklentisinin arttığı bir ortamda, Fed ve ABD para politikas üzerindeki yatırımcı odaklanmasının önüne geçti. Fed politika yapıcıları bu hafta bir araya gelecek, ancak yatırımcılar ABD seçimleri öncesi bu toplantıdan bir değişiklik çıkmasını beklemiyor. Fed'in Aralık ayında faiz artırma olasılığı yüzde 69 seviyesinde.

Spot gümüş yüzde 0.9 yükselişle ons başına 17.9188 dolara kadar çıkarken, platin ve palladyum fazla değişmedi.

 

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.852 0,84
USD/TRY 4,6385 -0,83
EUR/TRY 5,4534 -0,52
EUR/USD 1,1666 0,13
FAİZ 19,18 -1,08
ALTIN/ONS 1.270,56 0,27
BRENT 75,55 3,42
Yukarı