TVRadyo

"OPEC'in petrol kararı uzun vadede fiyatlara yansıyacak"

"OPEC

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi el-Zevavi, "Anlaşma 6 ay için geçerli ancak dünya genelinde arz fazlası petrol mevcut. Bu da fiyatları etkiliyor. Bu yüzden anlaşma uzun vadede fiyatları istenilen düzeye çekecek" dedi

21 Şubat 2017 Salı, 11:32 Güncelleme: 21 Şubat 2017 Salı, 11:33

Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Gassan Yusuf Abdulbari el-Zevavi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) üretimi kısma kararının gelecek dönemde petrol fiyatlarının artmasında etkili olacağını belirterek, "Şimdilik anlaşma 6 ay için geçerli ancak dünya genelinde arz fazlası petrol mevcut. Bu da fiyatları etkiliyor. Bu yüzden anlaşma uzun vadede fiyatların istenilen düzeye çekilmesine yardımcı olacak." dedi.

Ankara'daki görevine altı ay önce atanan el-Zevavi, Türkiye-Kuveyt ilişkileri ve enerji sektörüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Kuveyt'in 600 milyon dolar seviyesinde bulunan ticaret hacminin istenilen düzeyde olmadığını dile getiren el-Zevavi, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yıl sonu itibarıyla 1 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini aktardı.

El-Zevavi, iki ülke arasında çeşitli işbirliği alanları bulunduğunu ifade ederek, "Kuveyt Havalimanı gibi birçok proje Türk yatırımcıların ilgisini çekiyor. Kuveyt'te Türk yatırımcı için hem kanun bağlamında hem de şeffaf düzenlemeler bağlamında yatırımcıyı çekecek ortam var." diye konuştu.

Türkiye ile Gazze'nin enerji ihtiyacının giderilmesi konusunda da işbirliği yapmaya hazır olduklarını belirten el-Zevavi, bu sorun için ortaya çıkan çözüm önerilerinin takipçisi olduklarını vurguladı.

- Petrol kısma kararının etkisini beklemek gerekiyor

Petrol piyasasına ilişkin gelişmelere de değinen el-Zevavi, "Petroldeki fiyat dalgalanmalarını anlamak için sadece üretici ve tüketicilerden kaynaklanan arz-talep dengesine odaklanmak yeterli değil. Petrol piyasasının kuralları bu kadar aritmetik üretim-tüketim ilişkisine dayanmıyor." ifadesini kullandı.

Bunların yanında spekülatörlerin etkisinin de gözardı edilmemesi gerektiğini anlatan el-Zevavi, şöyle konuştu:

"Petrolle ilgili kararlardan sonra hemen fiyatların sürdürülebilir şekilde değişmesini beklemek doğru olmaz. Uzun vadeli düşünmek, petrol için en akıllıca seçenek olur. Çünkü ortada ülkelerin şu anki mevcut piyasadan evvel belirledikleri alım-satım kontratları var. Bu kontratlar en azından üç ay önceden fiyatlar konusunda bir eğilim belirleyebiliyor. Yani kısaca toplumun büyük bir kesiminde, petrol fiyatını belirlemenin hızla gelişeceği yönünde yanlış bir algı oluşuyor ve bunun hemen kendi iç piyasamıza yansıyacağını sanıyoruz."

OPEC üyelerinin geçen yıl kasımda nihai olarak üretimi kısma konusunda anlaştığını anımsatan el-Zevavi, OPEC dışı ülkelerin de aralık ayında üretimde kısıntı yapmaya karar verdiklerini söyledi.

El-Zevavi, alınan bu kararın başarılı olarak değerlendirildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu, OPEC'in başarısıdır ancak şunu da belirtmek isterim ki; şu ana kadar varılan önemli anlaşmalarla henüz çok da istenilen noktaya gelinmedi. Asıl bundan sonra anlaşmaların fiyatlara yansıması olacak, bunu beklememiz gerekiyor. Şimdilik anlaşma 6 ay için geçerli ancak dünya genelinde arz fazlası petrol mevcut. Bu da fiyatları etkiliyor. Bu yüzden anlaşma uzun vadede fiyatların istenilen düzeye çekilmesine yardımcı olacak. Bu sürecin ne kadar devam etmesi gerektiği ya da ne kadar süreceği ise üretici ve tüketici ülkelerin siyasi bir meselesi gibi gözüküyor. Kuveyt bağlamında bakacak olursak, anlaşmaya bağlılık konusunda oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Büyük oranda petrol ve doğalgaz gelirlerine bağlı ancak ekonomisi diğerlerine oranla daha küçük bir ülke olan Kuveyt'in de son iki yıl içinde petrolün fiyatının düşmesine bağlı olarak ekonomisinden yüksek oranda volatilite gerçekleşti. Bu durum sadece üreticileri değil, tüketicileri de etkiledi."

Petrol üretimini kısma anlaşmasının sürdürülebilirliğine ilişkin yapılan değerlendirmelerin OPEC'in fiyat dengeleme adımlarını olumsuz etkileyebileceğine işaret eden el-Zevavi, piyasanın yapılan yorumlardan olumlu veya olumsuz yönde etkilenebildiğini kaydetti.

- Yenilenebilir enerji Kuveyt'in ajandasında

El-Zevavi, petrol üreticisi Kuveyt'in aynı zamanda yenilenebilir enerji alanında da yeni yatırım yapacağını ve 2030'a kadar ülkenin kurulu kapasitesinin yüzde 15'inin yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşacağını belirtti.

Kuveyt'te özel sektör ve kamunun yenilenebilir enerji yatırımlarına ağırlık verdiğini belirten el-Zevavi, şunları kaydetti:

"Özellikle Paris ve Marakeş'teki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Toplantılarından sonra temiz enerji kaynakları üzerinde pozitif bir algı oluştu. Bu durum, Kuveyt'te de temiz enerji alanındaki gelişmelere olumlu yansıdı. Son yıllarda Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında attığı adımlar çok etkileyici. Türkiye ile yenilenebilir enerji alanı dahil bir çok alanda işbirliğinin önü açık diye düşünüyorum. Büyük bir potansiyel var, iki ülke bunu değerlendirmeli."

Kuveyt, günlük ortalama 2,7 milyon varillik petrol üretimiyle OPEC'in beşinci büyük petrol üreticisi konumunda bulunuyor.

AA

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.564 1,28
USD/TRY 4,6365 1,32
EUR/TRY 5,4635 1,23
EUR/USD 1,1780 -0,09
FAİZ 17,03 -0,12
ALTIN/ONS 1.292,40 -0,02
BRENT 80,05 1,05
Yukarı