Advertisement

Yurtiçi piyasalar geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den gelen mesajları yakından takip etti. Nebati Londra'da yatırımcılarla görüşmeler gerçekleştirirken, Londra temasları sonrasında Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yurtdışında ise en önemli gündem maddeleri ABD enflasyonu ve verinin açıklanması sonrasında Fed'in para politikasına ilişkin beklentilerdeki değişim oldu. Küresel piyasa aktörleri Ukrayna krizindeki gelişmeleri de yakından takip etti.

İşte 7 başlıkla geçen haftanın özeti...

1- Nebati: Yeni modelden geri adım atmayacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündemde öne çıkan konuları değerlendirmek üzere Bloomberg HT-Habertürk ortak yayınına katıldı. Barış Esen ve Zeliha Saraç'ın sorularını yanıtlayan Bakan Nebati, "Kur korumalı mevduatta günde ortalama 10 milyar liralık giriş oldu" dedi. Şu an tek sorunun enflasyon olduğunu kaydeden Bakan Nebati, "Kur sabit değil stabil gidiyor. Oynaklık en az seviyede. Yüzde 5 büyüme hedefimiz var. Ama bunu dengeli bir büyüme olarak ele alacağız. Enflasyonu azdırmasına izin vermeyeceğiz. Bütçe disiplini bizim en büyük avantajımız. Dolayısıyla disiplinden taviz vermeden büyüyeceğiz" ifadesini kullandı. Bakan Nebati, yeni modelden de geri adım atılmayacağını vurguladı.

2- Nebati'den Londra'da yeni paket açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İngiltere’nin başkenti Londra’da yatırımcılarla bir araya geldi. Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Rezidansı'nda düzenlenen basın toplantısında temaslarını değerlendiren Bakan Nebati, iki gün süren görüşmelerde 18 varlık yönetim şirketi, 19 uluslararası kalkınma ve yatırım bankası ile 10’dan fazla özel sermaye, altyapı ve girişim sermayesi fonu ve teknoloji şirketi temsilcilerinin yer aldığını söyledi.

3- Fitch, Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu BB-'den B+'ya indirdi, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti. Fitch son yayımladığı raporda, "daha sık ve yoğun politika odaklı" finansal stres dönemlerinin, Türkiye'de yüksek enflasyonu, düşük dış likiditeyi ve zayıf politika güvenilirliği açısından kırılganlıkları artırdığını açıkladı.

4- Cari açık 1,5 yılın zirvesine çıktı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre Aralık'ta cari açık 3,84 milyar dolarla 16 ayın en yüksek seviyesine çıktı. 2021'in tamamında ise 14,88 milyar dolarlık açık kaydedildi.

5- ABD enflasyonu 40 yıllık zirveyi yeniledi

ABD'de Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Ülkede Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 7,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Çekirdek enflasyon göstergeleri de sınırlı da olsa beklentileri aştı.

6- Sullivan: Rusya, Pekin Olimpiyatları bitmeden Ukrayna'yı işgal edebilir

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Pekin Kış Olimpiyatları bitmeden Rusya'nın Ukrayna'yı işgale başlayabileceğini söyledi.

7- Lagarde’dan "hızlı faiz artırımı" uyarısı

Avrupa Merkez Başkanı (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Kovid-19 salgını sonrası "hızlı faiz artırımının" enflasyon sorununu çözemeyeceğini ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği konusunda uyarılarda bulundu.