Advertisement

ABD hisse senetleri, koronavirüsün dünya ekonomisini sarsması ile birlikte, belirsizliğin en yoğun olduğu kâr dönemlierinden birinin başlangıcında değer kaybetti.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&PP 500) Endeksi, tüketici, teknoloji ve iletişin sektörilerine gelen alımların diğer büyük sektörlerdeki kayıpları dengelemesi ile birlikte kayıplarının bir kısmını geri almadan önce yüzde 2.5 kadar düştü.

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada kaosa neden olurken, yatırım topluluğu, söz konusu şirket kârları olduğunda, siste yolunu yitirmiş durumda. Kâr sezonunun bu hafta başlayacak olması ile birlikte, traderlar koronavirüsün tüm dünyada ekonomileri durma noktasına getirmesinin ardından, şirketlerin bundan ne denli zarar gördüğüne ilişkin fikir edinmiş olacaklar.

Oppenheimer & Co. baş yatırım stratejisti John Stoltzfus, müşteriler için hazırladığı notta, "Şirketler, analistler, traderlar, yatırımcılar ve stratejistler bir ölçüye kadar kâr sezonuna yaklaşırken aletsiz uçuş yapıyorlar," dedi ve "Ekonomik kapatmalar, sosyal mesafeyi koruma ve yetkililerin işaret ettiği yerlerde barınma gibi daha önce görülmemiş uygulamalar belirsizliği artırıyor" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi Pazartesi günü 28.19 puan ya da yüzde 1 düşerek 2,761.63 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 328.60 puan ya da yüzde 1.4 düşerek 23,390.77 puandan kapanırken, Nasdaq Bileşik Endeksi 38.85 puan ya da yüzde 0.5 yükselerek günü 8,192.42 puandan tamamladı.