Advertisement

ABD’de perakende satışlar Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,7 artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise yüzde 0,2’lik bir daralma yönündeydi.

Onüç perakende kategorisinden onbiri geçen ay yükseliş kaydederken tüketiciler birçok harcama grubunda yükselen fiyatlarla karşı karşıya kalıyor.

ABD'de enflasyon Eylül'de yıllık bazda yüzde 5,4 olarak gerçekleşti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 5,3 artış yönündeydi.

Aylık bazda enflasyon yüzde 0,4 olarak kaydedildi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,3 olarak belirlenmişti. Çekirdek göstergeler ise beklentilere paralel gerçekleşti.

Buna göre gıda ve enerji hariç enflasyon aylık olarak yüzde 0,2; yıllık olarak ise yüzde 4 oldu. Reel ortalama saatlik kazançlar ise Eylül'de yıllık bazda yüzde 0,8 düştü.

Lojistik zorluklar hammadde sıkıntısı, yüksek emtia fiyatları ve artan ücretler üreticiler için maliyetleri hızla yukarı çekti. Birçok üretici maliyet baskısını tüketicilere yansıtırken bazı Fed üyeleri dahil birçok ekonomist enflasyonun daha kalıcı olmasını beklemeye başladı.