Advertisement

ABD hisse senetleri, koronavirüsle mücadeleye yönelik bir ilaca ilişkin umutların yeniden artması ve bunun sonucu yatırımcıların ABD ekonomisinin ilk çeyrekte 2008'den bu yana en büyük daralmasını yaşadığını gösteren veriyi gözardı etmeleri ile birlikte yükseldi.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Gilead Sciences Inc.'nin koronavirüs için potansiyel tedavi denemelerinde pozitif veriler görüldüğünü açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 2 yükseldi. Büyük teknoloji şirketleri, Alphabet Inc.'nin beklenenden daha iyi satış verisi açıklamasından destek buldu.

ABD'de gayrı safi yurtiçi hasıla verileri, dünyanın en büyük ekonomisinin birinci çeyrekte yüzde 4.8 daraldığını gösterdi. Bu veri, politika yapıcıların ekonomik durumu gözden geçirecekleri Fed toplantısının sonuçlanmasından birkaç saat önce geldi. Öte yandan, tüm dünyada ülkeler, koronavirüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirler ve kısıtlamaların ardından ekonomilerini yeniden açmaya yönelik planlar yapıyor. Diğer taraftan, şirket kâr rakamları da açıklanmaya devam ediyor. Bugün kapanışın ardından Facebook Inc. finasallarını açıklayacak.

Indenpendent Advisor Alliance baş yatırım stratejisti Chris Zaccarelli, "Bugün açıklanan ekonomik veriller geçmişi işaret ediyordu ve piyasalar geleceğe bakmaya devam edecek ve kısa vadede ekonomik faaliyetin yeniden başlamasına ve orta vadede ise koronavirüs aşısına ve tedvisine ilişkin gelişmeleri izleyecek", dedi ve "Sistemdeki tüm teşvikler dikkate alındığında, piyasalar yukarı yöndeki hareketine devam edebilir, ancak temkinli olmaya devam ediyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi TSİ 17:10'da 61.84 puan ya da yüzde 2.16 yükselerek 2,925.23 puana çıkarken, Dow Jones Endeksi 470.14 puan ya da yüzde 1.95 yükselişle 24,571.69 puana ve Nasdaq Endeksi 225.36 puan ya da yüzde 2.62 tırmanarak 8,833.09 puana ulaştı.