Advertisement

Societe Generale SA ve Citigroup Inc.'e göre, gıda ve metal üretimindeki maliyetin yarısının enerji olması nedeniyle tüm emti fiyatları gerilemeye devam edecek. Stokların bol olması ve yavaşlayan ekonomiler talebi azaltırken, daha ucuz petrol maden şirketleri ve çiftçilerin kar edebilirliği sürdürmesi için taban fiyatını düşürüyor. SocGen tahminlerine göre mısır bir yüzde 3 daha değer kaybedebilir, pamuk yüzde 6.5 ve altın ise yüzde 5 kadar gerileyebilir. 

Bakır ve şekerdeki arz fazlası ortaya çıktıkça maliyetler gerilerken, bunda dünyada bir numaralı enerji ve metal tüketicisi olan Çin ekonomisindeki yavaşlama da etkili oluyor. 22 kalemden oluşan Bloomberg Emtia Endeksi üst üste dördüncü yıllık düşüşe hazırlanırken, bu düşüş endeksin oluşturulduğu 1991'den bu yana kaydedilen en uzun soluklu gerileme durumunda. Brent petrolü, benzin ve kalorifer yakıtı, OPEC üyeleri arasındaki fiyat savaşının başlaması ile en büyük kayıpları yaşayanlar olarak dikkat çekiyor. 

Paris merkezli SocGen emtia araştırma şefi Michael Haigh, "Petrolde yapısal bir değişim var ve daha henüz bitmedi. Ayrıca bu durum bazı durumlarda direkt olarak bazı durumlarda ise dolaylı yoldan diğer emtia piyasalarına yayılacak" dedi.

Uluslararası gösterge olarak kabul edilen Brent petrolü, ABD'de üretimin üç ayın zirvesine çıkması ile Haziran ayından bu yana yüzde 41 gerileyerek varil başına 66.58 dolara kadar düştü. Fiyatlar 65.29 dolar ile Eylül 2009'dan bu yana en düşüğe dokundu. Bloomberg Emtia Endeksi bu yıl yüzde 12 kaybetti. MSCI Dünya Endeksi bu süreçte yüzde 2.9 yükselirken, Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 9.5 tırmandı.