Advertisement

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın Bloomberg HT'deki Finans Merkezi programına konuk oldu. Akın yerel seçimlere atıfta bulunarak Türkiye'nin demokrasi sınavını başarıyla geçtiğini söyledi. Akın "Bu seçimler Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcılara güzel bir örnek teşkil etti. Bir kez daha gördüler ki demokraside herhangi bir kesinti yok, Türkiye başarılı bir imtihanı biz kez daha geçti" yorumunu yaptı.

4 sene seçim olmayacağını hatırlatan Akın "artık hükümetin ekonomiye odaklanacak ve gereken kararlar neyse alınıp uygulamaya geçilecektir diye düşünüyoruz. Bunu hem Sayın Erdoğan hem de diğer ekonomi aktörleri ifade etmeye başladılar, son derece memnuniyet verici. Türkiye'de yılın 2. yarısı iyi olacak. 2. yarıda daha çabuk toparlanacağız ve ciddi çıkışı inşallah seneye yakalarız" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin uzun vadeli yabancı sermaye girişine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Akın "uzun yıllar ülkede kalacak paraya ihtiyacımız var çünkü bu para cari açığın azaltılmasında önemli bir faktör. Dolayısıyla buna yönelik reformlar neyse o yapılmalı." diye konuştu.

"ÖNGÖRÜLEBİLİRLİK ARTMALI"

Akın Türkiye'yi cazip hale getirmek için öngörülebilirliğin arttırılması gerektiğini söyledi. Akın "eğer büyümeyi eski haline getiremezsek her zaman dışarıdan gelen tehlikelere açık oluruz. Ülke ekonomisi ne kadar büyük olursa manipülasyona o kadar kapalı olur..Yabancıların bir ülkeye yatırım yapacağı zaman ilk baktığı gösterge büyümedir. Büyüme yoksa ülkeye yatırım yapmak için de sebepleri yoktur" ifadelerini kullandı.

"KONUT SEKTÖRÜNDE CİDDİ DARALMA VAR"

Konut sektöründeki daralmadan bahseden Akın "Konut sektöründe arsalarımız var ve konut yapıyoruz. Bu sektörde de maalesef ciddi bir daralma var. Büyük durgunluk var. İnşallah seçimden sonra eğer güzel adımlar atılırsa o piyasanın da yeniden hareketleneceğini umut ediyorum." dedi. Akın turizm sektöründe Bodrum'da yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi.