Advertisement

Altın fiyatları, son üç yılın en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdikten sonra, yatırımcıların ABD-Çin ticaret anlaşmazlığına ilişkin son gelişmeleri değerlendirmeleri ile birlikte yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Çin ile ticaret görüşmelerin "çok iyi" gittiğini söyledi ve "Çin ABD ile anlaşmayı benden çok daha fazla istiyor" dedi. Trump'ın bu yorumları, piyasaların ABD ile Çin arasında imzalanması öngörülen kısmi ticaret anlaşmasına ilişkin çelişkili haberler ile dalgalanmasının ardından geldi.

Haftasonu açıklanan veriler, Çin'de imalatçıların, mamüllerinin maliyetinin 2016'dan bu yana en büyük düşüşünü göstermesi ile birlikte, tekrar tüm dünyada fiyatları aşağı çekme tehdidini getirdiğini işaret etti. Yatırımcılar ayrıca, Çin'de tüketici harcamalarının durumuna ilişkin bir gösterge olarak, Alibaba'nın Bekarlar Günü satışlarına bakıyor.

Spot altın yüzde 0.2 yükselerek Singapur saati ile 12:56'da ons başına 1,462.48 dolara çıktı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 3.7 düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen haftayı kazançla geçtikten sonra yatay seyretti.

Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan, "Altın fiyatları, ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin karışık sinyallerin yatırımcıları temkinli olmaya sevk etmesi ile birlikte yükseldi ve hayalkırıklığı yaratan Çin imalat verisi de fiyatlara destek verdi" dedi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 yükselerek ons başına 16.8570 dolara çıkarken, palladyum Cuma günü yüzde 3.1 düştükten sonra yüzde 0.2 kazançla ons başına 1,750.51 dolara tırmandı ve platin Cuma günkü yüzde 2.5'lik kaybın ardından ons başına 886.95 dolar seviyelerinde yatay seyretti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Trump, ABD'nin Çin'e yönelik tarifeleri geri çekmeye ne kadar hazır olduğuna ilişkin haberlerin "doğru olmadığını" söyledi. Trump Cumartesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Eğer doğru bir anlaşma yapmazsak, anlaşma yapmayacağız," dedi ve "Çok fazla olumlu şey oluyor" şeklinde konuştu.

*Hong Kong'da işlem gören hisse senetleri Asya'da düşüşlere öncülük ederken, ABD endeks vadeli kontratları geri çekildi.

*Hedge fonları, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun Cuma günü açıkladığı verilere göre, 5 Kasım haftası, altında kısa pozisyon (düşüş beklentisi ile açılan posizyon) sayısını yüzde 15 düşürerek 31,111'e indirdi.

Kapat