Advertisement

Altın fiyatları, geçen hafta hafif yükseliş gerçekleştirdikten sonra, yatırımcıların ABD-Çin ticaret cephesinden yeni gelişmeleri beklemeleri ve dikkatlerini altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıklarda düşüş olduğunu gösteren veriye çevirmeleri ile birlikte fazla değişmedi.

Amerikalı ve Çinli ticaret müzakerecileri Cumartesi günü telefon yoluyla yaptıkları görüşmede, ticaret anlaşmasının ilk safhasına ilişkin tarafların öne çıkan endişelerini gidermek için "yapıcı görüşmelerde" bulundu. Bu görüşme, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Çin ile daha geniş çaplı bir anlaşmanın ilk safhası için yürütülen görüşmelerin artık son fazlarına girilmekte olduğunun işaretini vermesinden sonra gerçekleşti.

Asya'da işlem gören hisse senetleri, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin altı hafta üst üste yükselmesinin ardından Cuma günü tekrar rekor zirvede kapanmasına karşın haftaya durgun başladı. ABD hisse senetlerinde görülen bu son iki yılın en uzun haftalık kazanç serisi, risk iştahındaki artışı işaret ediyor. Güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik ilginin azalmasının diğer bir işareti de altın destekli ETF'lerdeki varlıkların geçen hafta yaklaşık üç yılın en büyük düşüşünü göstermesi oldu.

Spot altın, geçen hafta yüzde 0.6 yükseldikten sonra yüzde 0.1 gerileyerek Singapur saati ile 12:16'da ons başına 1,466.14 dolara indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen haftaki yüzde 0.2'lik düşüşünün ardından yatay seyretti.

Singapur'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, "ABD-Çin ticaret görüşmelerindeki ilerleme, piyasaların olası bir anlaşmayı memnunlukla karşılamaları ile birlikte altının cazibesinin daha da azalmasına yol açtı," dedi ve "Altın kar satışları ile kaydadeğer bir sorunla karşı karşıya kalırken, piyasaların 4. çeyrek için durgun bir küresel büyüme ivmesine ilişkin beklentilerinden destek bulmaya devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 düşerek ons başına 16.9247 dolara inerken, palladyum yüzde 0.9 yükselerek ons başına 1,725.78 dolara çıktı ve platin yüzde 0.2 kazançla ons başına 892.07 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Hedge fonları ve diğer büyük spekülatörler, resmi verilere göre, 12 Kasım'da biten haftada, düüşüş beklentisi ile açtıkları pozisyon (kısa pozisyon) sayısını yaklaşık beş ayın en düşük seviyesine indirdi.

*Fed, bu yıl üçüncü kez faiz indirimine gittiği ve faiz indirimlerine bir süre ara vereceğini işaret ettiği Ekim ayı toplantısının tutanaklarını açıklayacak. ABD ve Çin arasındaki olası ticaret anlaşmasın ilk safhasına ilişkin neredeyse her gün gelen iyimser açıklamalar ile birlikte, tutanaklar güncelliğini yitirmiş olabilir. Bu nedenle, Fed yetkililerin yapacağı konuşmalar daha fazla işaret verebilir.

*Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, New York Fed Başkanı John Williams ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari bu hafta konuşma yapacak.