Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini, koronavirüs vaka sayısındaki yavaşlama ortamında, küresel ekonominin görünümüne ve risk iştahına çevirmeleri ile birlikte yedi yılın en yüksek kapanışından geriledi.

İspanya, İtalya ve Fransa gibi virüsten en çok etkilenen ülkeler vaka sayısının azaldığını rapor etti ve bu durum Avrupa'daki hükümetlere karantina önlemlerini güvenli bir şekilde gevşetmenin yollarını arama imkanı tanıdı.

ABD merkez bankası Fed geçen hafta, piyasaların riskli kısımlarına desteği de içeren 2.3 trilyon dolara kadar yeni bir teşvik paketi açıkladı. Ancak Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, etkili bir aşı bulunmazsa, salgının tekrar alevlenmesi ile birlikte, ABD'nin kapatmaları uzatabileceğini söyledi.

Şirketlerin kâr sezonunun bu hafta başlayacak olması ile birlikte, yatırımcılar ayrıca küresel kâr rakamlarının ne kadar etkilendiğini görme fırsatı elde edecekler.

Spot altın yüzde 1.2 düşerek ons başına 1,676.03 dolara kadar indikten sonra Singapur saati ile 11:18'de 1,684.94 dolara geldi.

Fiyatlar geçen haftayı 1,696.65 dolar ile Aralık 2012'den beri en yüksek seviyesinden kapadı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Oanda'nın kıdemli piyasa analistlerinden Edward Moya, "Altın, teşviklere bağlı işlemlerin hız kaybetmesi ile birlikte yedi yılın zirvesinden aşağı geliyor," dedi ve "Bazı yatırımcıları kârlarını realize ediyor görünüyor. Altın için en büyük risk, şirket kârlarının beklenenden çok daha kötü gelmesi ve nakit elde etmek için satışları tetiklemesi. Bu kâr sezonu, kapatmaların uzayacağı riskinin herkesin görünümünü bozmasından dolayı oldukça kötü geçebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.9 düşerek ons başına 15.2776 dolara inerken, platin yüzde 0.7 kayıpla ons başına 745.16 dolara geriledi ve paladyum yüzde 2.7 yükselerek ons başına 2,236.25 dolara tırmandı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Dr. Anthony Fauci'ye göre, ABD'nin bazı kısımları Mayıs ayında koronavirüse karşı alınan acil tedbirlerin gevşetilmesi ile birlikte açılabilir, ancak evrensel bir "ışığı açma" durumu söz konusu değil.

*Gelişen piyasaların sağlık krizi ile karşı karşıya olması, çöken talep ve nakit darlıkları ile birlikte, küresel ekonominin koruyucuları, bu hafta sanal olarak gerçekleştirilecek Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarında, zorlukları aşmaya yönelik çaba göstermeleri konusunda baskı altında olacak.