Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde faiz kararının ardından basın toplantısında konuşuyor. Lagarde koronavirüs salgınının Euro Bölgesi'nin büyümesine olumsuz etkisi olduğunu, piyasa oynaklığını artırdığını belirtti. Virüsün kayda değer ekonomik etkisi olacağını belirten Lagarde "Ekonomik aktivitede büyük etkisi olacak, üretimi yavaşlatacaktır." dedi.

AMB Başkanı, hükümetlerin virüs için zamanında eyleme geçmesi gerektiğini ve koordineli mali politikanın gerektiğini vurguladı.

Lagarde, Euro Bölgesi için risklerin önemli ölçüde aşağı yönlü olduğunu söyledi.

AMB'nin aldığı son önlemlerin likiditeyi ve işletmelerle bankaların fonlamasını destekleyeceğini ifade eden Lagarde AMB'nin bütün enstrümanlarını kullanmaya hazır olduğunu dile getirdi.

BÜYÜME TAHMİNLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

2020 yılı Euro Bölgesi büyüme beklentisi % 1.1'den % 0.8'e, 2021 tahmini % 1.4'ten % 1.3'e çekildi. Lagarde, petrol fiyatlarındaki aşağı yönlü şokların enflasyon görünümü için risk oluşturduğunu vurguladı.

Faiz oranlarının neden indirilmediği sorusuna Lagarde şu yanıtı verdi; "Bugünkü önlemlere ilişkin karar oybirliğiyle alındı. Şu anki zorluklarla mücadele etmek için en etkili araçları kullanıyoruz. 120 milyar euroluk ek varlık alımı yaptık. Bu, piyasalara verilecek en uygun tepki olarak görüldü."

Lagarde kur dalgalanmalarının AMB politikalarını etkilemeyeceğini söyledi.

AMB bugün faiz oranlarını değiştirmemiş, yeni LTRO ve 120 milyar euroluk ek varlık alım programı açıklamıştı.