Advertisement

Morgan Stanley'in teknik analizine göre, euro dolar karşısında, kilit direnç seviyesini yukarı yönde kırdıktan sonra, yüzde 1.9 yükselebilir.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi, aralarında Hans Redeker ve Ian Stannard'ın da bulunduğu Morgan Stanley'in Londra ofisi analistlerine göre, 17 Eylül'de gördüğü zirveyi aşmasının ardından bu ayki çıkışını daha da genişletmeye hazırlanıyor.

Analistler, sonraki hedefin Mart ayı sonunda görülen zirve olduğunu kaydedyorlar. Analistler, müşterileri bilgilendirme notunda, "Üç aydır süren bandın üst sınırı kırıldı. Bu durum, 1.34 hedefimize doğru yolun açıldığını işaret ediyor," dedi ve "Euro toparlanma trendini genişletmekte ve önümüzdeki hafta daha da güçlenmesini bekliyoruz" yorumunda bulundu.

Avrupa ortak para birimi, 1.3190 dolar ile 2 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra, Londra saati ile 14:29'da 1.3154 dolar seviyesine geldi. Morgan Stanley analistleri, hedefin, 27 Mart'ta görülen 1.3386 dolar seviyesindeki zirve olmasından dolayı seçildiğini kaydettiler. Euro en son 1.34 dolar seviyesini 29 Şubat'ta görmüştü.

Morgan Stanley, yatırımcılara, euronun bu ayki yüzde 1.3'lük çıkışını genişletmeye oynamaları ve euronun 1.3040 dolar seviyesine gevşemesi durumunda, işlemden çıkmak için otomatik emir koymaları tavsiyesinde bulundu.

Morgan Stanley analistleri, euronun kazancını daha da artırmasına yönelik risklerden birinin 19 Aralık'ta açıklanacak olan Alman Ifo iş dünyası güven endeksi olduğuna dikkat çektiler. Alman ZEW Avrupa Ekonomik Araştırma Merkezi'nin 12 Aralık'ta açıkladığı Almanya yatırımcı güveni endeksi Aralık ayında son yedi ayın zirvesine çıkmıştı.

Morgan Stanley'in analizinde, "Almanya Ifo verisi ile ilgili piyasa beklentileri, ZEW verisinin güçlü çıkması sonrası kuvvetlendi ve bu durum, hayalkıtıklığı için potansiyel yaratıyor" yorumunda bulunuldu.