Advertisement

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) piyasalarında son günlerde yaşanan geri çekilmeler soru işaretleri ve endişeleri de beraberinde getirdi. Dubai piyasası Mayıs ayında 2008 krizinden bu yana ulaştığı en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Özellikle inşaat ve emlak sektörlerindeki büyümenin desteğiyle beraber, global finansal kriz sonrasında toparlanan Dubai piyasasında Haziran ayında yaşanan düşüşler "iyileşme abartıldı mı?" sorusunu akıllara getirdi. Hatta Dubai yeni bir krizin eşiğinde mi spekülasyonlarını sıkça duyar olduk.

Haziran ayını aşağı yönlü bir trend ile geçiren Dubai DFM endeksinin 6 Mayıs'ta kaydettiği zirvesiyle, 1 Temmuz kapanışı arasında yüzde 24'e yakın bir kayıp var. Zaten 23 Haziran'da kayıp yüzde 20'yi aştığında endeksin "ayı piyasasına" girdiğini gördük. Hatırlayacak olursak Dubai piyasası emlak sektöründeki toparlanma ve ticaret-turizm kanadındaki yükselişlerle beraber Ocak 2012'de "boğa piyasasına" girmişti. Dubai piyasası 2008 krizinden sonra 8 kez ayı piyasasına girip sonra toparlandı. Bloomberg analizlerine baktığımızda ortalama 136 gün ayı piyasasında kaldığını görüyoruz. Analistlerin bazıları ayı piyasasına girilmesine rağmen bazı hisselerin hala çok pahalı olduğu yönünde görüş belirtiyorlar. Ki hem ayın hem de ikinci çeyreğin son işlem gününe düşüşlerle başlayan piyasanın, 2 yıl sonra ilk kez çeyrek dönemlik bazda kayıpla kapanmış olması da bu spekülasyonların fiyatlamada etkili olduğunu gösteriyor.

Peki bu düzeltme hareketinin bu kadar sertleşmesinde etkili olan nokta neydi? BAE'nin halka açık en büyük inşaat firması Arabtec cephesinden gelen haberler, Dubai piyasasında düşüşün fitilini ateşleyen nokta oldu diyebiliriz. Arabtec'in en büyük ikinci ortağı Aabar Investments PJSC'nin şirket içerisindeki payını düşürmesi, bunu takiben Arabtec'in CEO'sunun istifa etmesi ve şirketin bazı çalışanlarını işten çıkarması, hisselerinin yüzde 57 değer kaybetmesine neden oldu. Ayrıca Arabtec cephesinde yaşananlar endeks içerisindeki payı oldukça yüksek olan inşaat ve emlak sektörlerine yönelik endişeleri de arttırdı.

Haziran başında Katar piyasası ile birlikte, MSCI Gelişen Piyaslar Endeksi içerisinde yer almaya başlayan BAE Borsalarında fiyat-kazanç oranlarının (özellikle Dubai cephesinde) hayalci diyebilecek ölçüde olduğunu belirten Dubai merkezli SJS Markets kıdemli yöneticisi Samer Mardini, endeksin en azından MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi seviyelerine kadar geri çekilmesini beklediklerini dile getiriyor. İkinci çeyrek finansalları haricinde piyasayı yukarıya taşıyacak bir katalizör beklentisinin olmayışı da, Dubai piyasasındaki düşüşün devam etmesinde etkili noktalardan biri olarak not ediliyor.

Geçtiğimiz hafta hisse senetleri düşerken bono piyasasının direniyor oluşu dikkat çekmişti. Jefferies International'dan Uluslararası Kredi Stratejisti Richard Segal, "Bono piyasasının direnmesine rağmen hala riskler bulunuyor. Hisse senetleri tarafındaki düzeltme hareketinin devam etmesi halinde bonolarda da satış görülebilir" yorumunu yapıyor.

BloombergHT Dubai Temsilcisi
Senem Dündar
sdundar@bloomberg.net

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Temmuz 2014 Salı, 13:32 Misafir beddua etmeyelim
02 Temmuz 2014 Çarşamba, 09:31 Misafir beter olsun