Advertisement

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Burak Arzova, Zeynep Erataman'ın İlk Söz programına konuk olarak, çift haneli enflasyon rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Türkiye'de geçtiğimiz yıllara (2000'li yılların başı) oranla görece daha küçük enflasyon rakamları görüldüğünü kaydeden Arzova şunları söyledi:


"Yüzde 80 olan enflasyonları gördük, bugün yüzde 10-11 bunun yanında komik gibi kalır. Ancak dünyada enflasyon yaratmakta problem varsa, yüzde 2'lik bir enflasyon için ABD kararlarını hızlı bir biçimde değiştirebiliyorsa, dünyanın gelinde enflasyon olmayan bir ortamda sizdeki yüzde 10-11'lik enflasyon çok yüksek bir enflasyondur. Nitekim dünyadaki diğer ülkeleri sıraladığımızda Türkiye en yüksek enflasyona sahip ülkelerden bir tanesidir"

Enflasyon "satın alma gücü"nü etkiliyor


Prof. Dr Burak Arzova, enflasyonun Türkiye'nin makro değerlerinde bozulmaya yol açtığına dikkat çekti. Arzova "Enflasyon satın alma gücünü çok ciddi etkileyen değerlerden bir tanesi. OECD'nin vermiş olduğu satın alma gücü paritesi verilerine bakıyorum. Mesela sterlin satın alma gücü paritesi artıya dönerken, won ve euro geride. Bunların arasında Türkiye açık ara geride" dedi.