Advertisement

Turkcell İletişim Hizmetleri ilk çeyrek finansallarını açıkladı. Buna göre kurum yılın ilk üç aylık döneminde 6.66 milyar TL satış geliri elde ederek bir önceki çeyreğe göre değişiklik göstermedi. Yıllık bazda ise yüzde 17 arttı.

Faiz, amortisman ve vergi öncesi karı (FAVÖK) aynı dönemde 2.81 milyar TL ile yıllık yüzde 23, çeyreklik yüzde 2 arttı. Net karı 873 milyon TL seviyesinde gerçekleşerek yıllık yüzde 29 düşüş kaydetti. Geçen yılın son çeyreğine göre yüzde 15 arttı.

"Olumlu piyasa etkisi bekliyoruz"

Turkcell'in ilk çeyrek sonuçlarını olumlu bulan Garanti BBVA Yatırım'ın notunda şirketin net karının beklentinin yüzde 7 üzerinde olduğunun altı çizildi. Ayrıca FAVÖK'ün beklentilerle uyumlu olduğu belirtildi.

"Yıllık olarak bakıldığında, gelirlerin ve FVAÖK’ün yıllık olarak sırasıyla %17 ve %23 artmasına ve daha düşük net finansal gider kaydedilmesine rağmen, net kar geçen sene Fintur satışı nedeniyle elde edilen 772 milyon TL sebebiyle yıllık %29 düşmüştür." dendi.

Garanti BBVA Yatırım, 2020 konsolide gelirlerde aşağı yönlü revizyona karşın, Turkcell'in hala çift haneli gelir büyümesi hedeflediğini ve net kar ile FAVÖK marjının beklentilerin üstünde gerçekleştiğini işaret ederek ilk çeyrek sonuçlarının hisse üzerinde olumlu etki etmesini bekliyor.

"İş Yatırım nötr piyasa tepkisi bekliyor"

Beklentilerin üzerinde gelen net karın büyüme beklentilerindeki aşağı yönlü revizyonun gölgesinde kaldığı belirtilen İş Yatırım raporunda, geçeön yılın ilk çeyrek net kar rakamının 772 milyon TL’lik tek seferlik iştirak satış gelirini içerdiğinden, 2020 ilk çeyrek rakamı ile tam karşılaştırılabilir olmadığına dikkat çekildi. Kurum, tek seferlik gelir hariç bakıldığında Turkcell’in net karının söz konusu dönemde yıllık bazda yüzde 93 artış gösterdiği ifade edildi.

Ayrıca uluslararası operasyonlardan elde edilen gelirlerin zayıf TL etkisiyle yıllık bazda yüzde 31.7 artışla 560 milyon TL olduğuna dikkat çekildi.

2020’de yüzde 14.5 gelir büyümesi, yüzde 41.0 FAVÖK marjı ve yüzde 17.5 yatırım harcaması/satış oranı öngören kurum, tahminlerinde herhangi bir revizyona gitmediğini belirtti. İş Yatırım, şirketin ilk çeyrek bilançosuna piyasa tepkisinin "nötr" olmasını bekliyor.

Yapı Kredi "al" tavsiyesini koruyor

Yapı Kredi Yatırım hisse senedi araştırma biriminin raporunda, beklentinin üzerinde net kar, çift haneli FAVÖK artışı ve 2020 beklentilerinde aşağı yönlü revizyona dikkat çeken kurum, "İlk çeyrek sonuçlarını memnuniyetle karşılıyoruz ve revizyonun altında yatan nedenleri kabul edilebilir buluyoruz." dendi.

Turkcell'in yıl başından bu yana yüzde 14 yükselen BİST 100 Endeksi'nin üzerinde getiri sağladığı belirtilen Yapı Kredi Yatırım'ın raporuna göre kurum, Turkcell hissesinde "al" tavsiyesini koruyor.