Advertisement

Amazon, Barnes & Noble ve Fnac’ın aşı karşıtı kitapları öne çıkarması, hükümetlerin koronavirüse karşı aşı çalışmalarını başlattığı bir dönemde endişe yarattı.

Bloomberg’in haberine göre, Amazon.com’da “aşı” anahtar kelimesiyle aratılan kitapların beş tanesinden ikisi aşı karşıtı teorileri destekliyor.

Barnes & Noble’da aynı şekilde yapılan aramanın sonucundaysa ABD’li doktor Thomas Cowan’ın 5G teknolojisinin salgına yol açtığını anlattığı kitabı sonuçlarda ilk sırada gözüküyor.

Fnac’ın sitesinde yapılan aramada ise ilk çıkan sonuç, Didier Raoult tarafından yazılan “Aşı Hakkındaki Gerçekler” isimli aşı karşıtı kitap oluyor.

Uzman sağlıkçılar ise son yıllarda artan aşı karşıtı duygulardan dolayı insanların koronavirüs aşısı olmayı reddedebileceğinden dolayı endişeliler ve milyonlarca insanın aşı karşıtlığından dolayı yaşamlarını yitirebileceklerini düşünüyorlar.

Fransa’da yapılan bir ankette ise katılımcıların yüzde 59’u koronavirüs aşısı olmayacaklarını belirtiyor.

Fnac’ın şirket sözcüsü yaptığı bir açıklamada, arama sonuçlarının tık sayılarını temel aldığını belirterek, “Fnac belki de manuel olarak bu işlemlere müdahale ederek içeriklerin uyumluluğunu kontrol etmeli.” dedi.

Amazon’un sözcüsü ise konuyla ilgili “Alışveriş ve arama araçlarımız herhangi bir düşünce yapısını öne çıkaracak şekilde dizayn edilmedi.” dedi.