Advertisement

Nikkei 225 erken işlemlerde yüzde 1.24 düşerken, Topix yüzde 0.97 düştü. Dolar, Japon yeni karşısında 32 yılın zirvesinde gezinmeye devam etti, son işlemlerde dolar başına 148.62.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi erken işlemlerde yüzde 0,28 düştü. Şanghay Kompozit

Çin anakarasında yüzde 0.16 düştü ve Shenzhen Bileşeni yatay seyirde.

Avustralya'da S&P/ASX 200 yüzde 1,42 daha düşük. Güney Kore'nin Kospi'si yüzde 16 ve Kosdaq yüzde 0.12 düştü. MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi yüzde 0,88 düştü.

Haftanın ilerleyen saatlerinde bölgedeki bazı ülkeler enflasyon verilerini açıklayacak, Avustralya işsizlik istatistiklerini yayınlayacak ve Çin ana kredi faiz oranı kararını açıklayacak.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, hafta sonu boyunca, iktidardaki Çin Komünist Partisi'nin Çin'in 20. Ulusal Kongresi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Pekin'in kaçak olarak gördüğü kendi kendini yöneten bir ada olan Tayvan'da “dış güçlerin müdahalesine” karşı uyarıda bulundu. Ayrıca Çin'in yeniden birleşme için "güç kullanımından vazgeçme sözü vermeyeceğini" söyledi.

ABD hisse senetleri, Michigan Üniversitesi anketinin enflasyon beklentilerinin arttığını göstermesinin ardından önceki haftayı düşüşle kapattı.