Advertisement

Avrupa’da kademeli olarak normale dönüş çalışmaları devam ederken enfeksiyon oranlarına dair veriler Avrupa’nın büyük ekonomilerinin yetkilileri tarafından yakından takip ediliyor.


Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünyada Kovid-19'a yakalanan kişi sayısı 5 milyon 599'a ulaştı.
 Yeni tip koronavirüs vakası en fazla ABD'de görüldü, bu ülkede 1 milyon 570 bin 583 kişi Kovid-19'a yakalandı.


ABD'nin ardından en fazla vaka görülen ülkeler sırasıyla Rusya (308 bin 705), İspanya (278 bin 803), Brezilya (271 bin 885), İngiltere (248 bin 818), İtalya (226 bin 699), Fransa (180 bin 809) ve Almanya (177 bin 827) oldu.

Türkiye'deki vaka sayısı 151 bin 615’e ulaştı.


Worldometer'da vaka sayısı 50 bini aşan diğer ülkeler şöyle sıralandı:


"İran (124 bin 603), Hindistan (106 bin 886), Peru (99 bin 483), Çin (82 bin 965), Kanada (79 bin 112), Suudi Arabistan (59 bin 854) Belçika (55 bin 791) ve Meksika (54 bin 346)."


Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, 200'den fazla ülke ve bölgeye yayıldı.

Dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle 325 bin 156 kişi hayatını kaybetti.

Virüse yakalanan 1 milyon 970 bin 918 kişi iyileşirken, halen tedavi gören 2 milyon 704 bin 525 aktif enfekte vaka bulunuyor.

Almanya

İlk adımda virüs enfeksiyonunu göreceli olarak hızlı kontrol altına alan Almanya’da küçük işletmelerin 20 Nisan’dan itibaren işlerine dönmelerine izin verildi.

Okullar 4 Mayıs’tan itibaren kademeli olarak açıldı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel iki gün önce restaurantlar ve otellerin de dahil edildiği daha kapsamlı bir normale dönüş çağrısında bulundu.

Ülkede sosyal mesafe kuralları geçerliliğini devam ettiriyor, enfeksiyon oranlarının daha düşük olduğu bazı daha hızlı bir normale dönüş yaşanıyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas bu hafta yaz boyunca turizmin yüksek olasılıkla kademeli ve güvenlik kurallarının izin verdiği ölçüde yurt içinde ve Avrupa’da gerçekleşeceğini ve eskisi ile aynı koşullarda olamayacağını belirtti.

Fransa

Fransa 11 Mayıs’tan bu yana alışverişin katı hijyen kuralları uygulanması koşuluyla başlaması ve bölgesel koşullara bağlı olarak okulların kısmi eğitime yeniden başlaması ile karantina kurallarını kademeli olarak esnetmeye başladı.

Bazı belediyeler parklar ve plajları açarken sosyal mesafe kuralları geçerli kalmaya devam ediyor.

İnsanların evlerine 100 km mesafedeki yerlere seyahat etmelerine izin verilirken, yurt içi seyahatlere ilişkin tüm kısıtlamalar henüz kaldırılmadı.

Hükümetin bu ayın sonunda restaurant, cafe ve konser salonlarının açılıp açılmamasına karar vermesi bekleniyor.

İtalya

Nerdeyse 2 ayın ardından, İtalya'nın 4 Mayıs’ta karantina kurallarını gevşetmeye başlaması ile yaklaşık 4 milyon insan işine geri döndü ve evlerinden çıkmalarına izin verildi.

Barlar ve restaurantlar ise paket servis hizmet vermeye başladılar.Bazı bar ve restaurantların sosyal mesafe kurallarına dikkat etmeleri kaydi ile Pazartesi günü açılmalarına izin verildi.

Ülke içinde seyahatlere de izin verilecek olan son aşama kısıtlamalar Haziran ayında kaldırılacak.

Sinema ve tiyatrolar ise 15 Haziran’da açılacak.

İspanya

İspanya Mart ayının ortasında başlattırğı karantina kısıtlamalarını birçok ülke gibi Mayıs ayında gevşetmeye başladı.

Ülkenin en büyük iki şehri Madrid ve Barcelona dışında yaklaşık yüzde 70’i şu an ikinci aşama gevşemeye geçti.

Hükümet 26 Nisan’dan bu yan çocukların belirli periyodlarda evlerinden çıkmalarına izin veriyor ve 2 Mayıs’tan bu yana da bazı bireysel spor aktiviteleri gerçekleştirilebiliyor.

İkinci aşamda küçük gruplar halinde hala sosyal temasın kısıtlı olacak şekilde, restaurantlar ile barların maksimum yüzde 30 doluluk koşulu ile yalnızca teraslarını açmalarına izin veriliyor. İçeride oturulmasına ise müsade edilmiyor. Ortak alanların kullanılmadığı takdirde otellerin açılmasına müsade edilecek

Kamuya açık alanlarda maske takılması ise zorunlu.