Advertisement

Avustralya Merkez Bankası (RBA) enflasyonla mücadele etmek adına sıkılaştırma sürecine Ekim toplantısında devam kararı aldı.

Banka politika faizini 25 baz puan artışla yüzde 2,60 seviyesine çıkardı. Bu faiz artışıyla birlikte ülkede politika faizi Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Piyasada daha sert bir faiz artışı beklentisi vardı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler RBA'nın faizi yüzde 2,80 seviyesine çıkaracağını öngörmüştü.

Son alınan kararla birlikte ülkede politika faizi birbirini izleyen 5. toplantıda da artırılmış oldu. Bununla birlikte bu toplantıyla birlikte dört toplantıdır devam eden 50 baz puanlık artışı serisi de sona ermiş oldu.

Beklentilerin altında kalan faiz artışının ardından Avustralya varlıklarında satış izlendi. Avustralya doları yüzde 1'e varan düşüş kaydetti.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, faizlerin kısa sürede önemli düzeyde yükseltildiğine dikkat çekti ve bankanın enflasyonun hedefe dönmesi yönünde kararlı olduğunu ve bunu başarmak için gerekenin yapılacağını söyledi.