Advertisement

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Bloomberg HT'nin sorularını yanıtladı. Pekcan İhracat Ana Planı'nda 17 hedef ülke ve 5 hedef belirlerken dünya trendlerini göz önüne aldıklarını kaydetti.

Pekcan, "Hedef ülkeleri belirlerken öncelikle bu ülkelerin dünyadaki GSHY'den aldıklara paya baktık..İkinci olarak dünya ithalatından aldıkları paya baktık. Bu rakam % 43.7. Üçüncüsü bizim bu ülkelere ihracatımıza baktık. Bizim dünyaya ihracatımız binde 8.7 iken burada binde 5. Bu rakamın yükselmesi gerekiyor. Bu rakamı binde beşten yüzde 1'e çıkarmayı hedef aldık. Öncelikli sektörleri seçerken de dünya trendlerine baktık. Tabii tüm bunları sektörlerle görüşerek yaptık.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın teşvik ve desteklerini de dikkate aldık" açıklamasını yaptı.

Son 17 senede ihracatın 4.5 kat arttığını kaydeden Pekcan "2002'de dünya ihracatından aldığımız pay binde 5.1 iken 2018'de binde 8.7 oldu" ifadelerini kullandı.

"TEKNOLOJİ İHRACATINA ODAKLANILMALI"

Pekcan dünya dijital bir dönüşümden geçerken teknoloji ihracatına daha fazla odaklanılması gerektiğini ifade etti.

Kimyada hedef sektörlerde devlet desteklerini artırdıklarını belirten Bakan Pekcan "Hedef ülke ve sektörler için devlet desteklerini 5'er puan artırdığımızı ilan ettik..Teknoloji alanında ise dünya ihtisas serbest bölgelerine gidiyor. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre ihtisas serbest bölgelerini geliştirmek, AR-GE geliştirmek Bakanlığımızın görevi. Bizim Türkiye'de çok güzel serbest bölge uygulamalarımız var. Yüksek teknolojili ürün ihracatımız yüzde 3.5 iken serbest bölgelerde % 9, Türkiye genelini % 5'e, serbest bölgeleri ise OECD ortalaması olan % 14'lere çıkarmayı hedefliyoruz. Teknoloji odaklı yatırımcı çekmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Bakan, ticaretin en kolay yapıldığı ülkeler statüsünde olmayı hedeflediklirini ve bu anlamda çalışmalar yaptıklarını da sözlerine ekledi.