Advertisement

SEFER YÜKSEL

Ekonomi yönetimi, iç talepteki yüksek devam eden seyri dizginlemek bireysel krediler tarafında önlemlere gitti. Bu anlamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı taksit sayıları ile ilgili yeni düzenlemeye giderken ve taşıt kredilerinde de vade sınırları aşağıya çekildi. Taşıt tarafında finansal kiralamalar da düzenlenirken, BDDK ayrı bir düzenlemeyle bireysel kredi kartları ile ihtiyaç kredilerine ilişkin risk ağırlıklarının da artırılmasını kararlaştırdı.

Peki BDDK'nın aldığı bu önemler iç talebi dizginlemek adına ne kadar etkili olur?

"Çalışıp çalışmayacağından emin değiliz"

Bloomberg HT'ye düzenlemeleri değerlendiren üç üst düzey bankacı, taşıt tarafında gelen önlemlerin ciddi olduğunu belirtirken, ihtiyaç kredilerinde risk ağırlıklarının artırılmasının da kritik olduğunu kaydetti.

Alınan önlemlerin çalışıp çalışmayacağı ve ihtiyaç kredilerinde bir yavaşlamaya neden olup olmayacağından emin olmadıklarını kaydeden bankacılar, önlemlerin çalışıp çalışmayacağını görmek için Temmuz ayının ipucu vereceğini vurguladılar.

"Düzenlenen ürün gruplarında fiyatlar artar"

Uygulamaların kısıtlayıcı olduğunun altını çizen bankacılar, düzenlemeye tabi olan ürün gruplarında ise fiyatların yukarı gideceğini belirtti. Düzenlemelerin kura çok etki edeceğini düşünmeyen bankacılar, sadece cari açıktan kura gelen etkiyi kısmen etkileyebileceğinin altını çizdi.