Advertisement

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir yetkili, ABD menşeli koronavirüs aşısı için listenin ilk 2 sırasında Meksika ve Kanada’nın olduğunu bildirdi. Ancak hükümet yetkilileri ülkedeki herkese aşı temin edilmeden önce diğer ülkelere satış olmayacağını, bu nedenle aşı ihracatının zamanlamasının belirsiz olduğunu bildirdi.

ABD, nüfusun çoğunun aşılanması konusunda dünyadaki birçok ülkenin önünde yer alıyor.

Bu hafta Meksika, ABD’den stoklarında bulunan AstraZeneca aşısı alımı için ikinci başvurusunu yaptı. Biden dün aşı paylaşımı konusunda ülkelerle görüşmelerde olduğunu, kısa sürede bu konuda açıklama yapacağını kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki 1 Mart’ta ABD’nin kendi vatandaşları için yeterince aşı temin etmeye odaklandığını ancak ihracatın başlamasıyla Kuzey Amerika ekonomisinde toparlanmanın da öncelikleri olduğunu bildirdi. Psaki, “bir sonraki adım ekonomik toparlanma. Bunu, komşularımız Meksika ve Kanada’nın da bizimle birlikte pandemiyi atlatması ve sınırlarımızın yeniden açılmasıyla sağlayacağız” diye konuştu.

ABD’li firmalar, Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson’dan 500 milyon kişi için aşı siparişi vermiş, daha sonra 150 milyon doz da AstraZeneca aşısı almıştı, ancak bu aşı ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden henüz onay almadı.