Advertisement

Çin resmi ajansı Xinhua'nın haberine göre; Çin kendi-geliştirdiği uçağı C919’u uçağını resmen onayladı.

Xinhua, Çin Ticari Uçak Şirketi’nin (Comac) C919 sertifikasının duyurusunun Cuma günü Pekin'de Başkan Xi Jinping ve diğer üst düzey Çin hükümet yetkililerinin etkinliğe katılmasıyla yapıldığını belirtti.

Haber, jetin sertifika aldığını gösteren bir törenin fotoğraflarının sosyal medyada ortaya çıkmasından bir gün sonra geldi.

Sertifaka alınması, uçuş testinin sonuna işaret ederek uçak üreticisinin teslimatlara başlamasının yolunu açıyor.

Çin, ticari jet uçağı üretiminde Boeing ve Airbus'ın hakimiyetini bozmaya çalışıyor; öte yandan C919'un bu ikili piyasada rekabetçi bir tehdit oluşturup oluşturamayacağı belli değil.

Comac’ın ürünleri için denizaşırı ülkelerde fazla ilgi görmedi. Ülkenin havayolları hala Airbus ve Boeing'i filolarının beygir gücü olarak tercih ediyor.

Comac, General Electric Co., Honeywell International Inc. ve motorlar için GE ile Fransa'nın Safran SA arasındaki bir girişim olan CFM International Inc. gibi yabancı tedarikçileri kullanarak C919'u geliştirmeye başlayalı 14 yıl oldu.

Proje, gecikmeler ve kaçırılan teslim tarihleriyle gölgelendi.

China Eastern Airlines Corp., Mayıs ayında ilk teslimat öncesi test uçuşunu tamamlayan dar gövdeli uçaklardan beşi için sipariş veren lansman müşterisi oldu.