Advertisement

Çin hükümeti on yıllardır sürdürdüğü yıllık ekonomik büyüme hedefi belirlenmesi uygulamasını, koronavirüs pandemisinden kaynaklı belirsizlik dolayısıyla terk etti ve teşvikleri artırmayı sürdüreceğini belirtti.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Ulusal Halk Kongresi'ndeki yıllık politika konuşmasında somut bir büyüme hedefindense istihdam ve yatırımların sürdürülmesine odaklandı. Li, Çin ile ABD arasında artan gerginliğe karşın, Pekin'in birinci faz ticaret anlaşmasının taahhütlerine sadık kalacağını söyledi.

Bu yıl 500 milyar doların üzerinde planlanan altyapı tahvili ihracı ve ufukta görünen daha fazla parasal genişlemeyle Çin, ABD ile Avrupa'da görülen tarzda borç patlamalarına izin vermeden kırılgan toparlanmayı güçlendirmeye çalışıyor.

Dünyanın en büyük ihracatçısı toparlanmak için diğer ülkelerin pandeminin üstesinden gelmesine ve küresel ticareti yeniden başlamasına ihtiyaç duyuyor.

Li, "Ekonomik büyüme için bu yıl belirli bir hedef koymadık. Bunun nedeni Covid-19 pandemisiyle küresel ekonomik ve ticari ortamından kaynaklı büyük belirsizliğin etkisiyle ülkemizin gelişim esnasında öngörmesi zor bazı unsurlarla karşılaşacak olması." dedi.

Çin'in rakamsal bir büyüme hedefi vermekten vazgeçmesi salgının neden olduğu derin hasarı yansıtıyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistler dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin bu yıl yüzde 1.8 büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu 1970'lerden bu yana Çin'in gösterdiği en kötü performans olacak.

Li, bütçe açığı hedefi için somut bir rakam telaffuz etti. Buna göre Çin'in bütçe açığının yüzde 3.6'nın üzerinde olacak. Bloomberg Economics'in hesaplamasına göre özel tahvillerin de dahil olmasıyla birlikte açık yüzde 8'den fazla oluyor.