Advertisement

Sinovac Biotech Ltd. ve CNBG olarak bilinen devlete ait China National Biotec Group Co. tarafından geliştirilen aşılar, Temmuz ayında acil kullanım izni verildiğinden beri ülkede dağıtılmaya başlanmıştı.

Çin, hastanelerde, gümrüklerde, toplu taşıma ve soğuk zincir lojistiğinde çalışanların yanı sıra önceden mevcut tıbbi sorunları olan kişiler de dahil olmak üzere savunmasız grupların aşıyı ilk önce almaları için daha geniş bir dağıtımını planlıyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nda bakan yardımcısı Zeng Yixin Cumartesi günü Pekin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, bir sonraki aşamanın genel halkı kapsayacağını söyledi.

50 milyon insanı aşılamaya hedefleyen Çin, virüsün yerel bulaşmasını neredeyse durdurmuş ve nüfusunun büyük çoğunluğu için yaşam büyük ölçüde normale dönmüş olsa da, son haftalarda ülkenin kuzeydoğusundaki Heilongjiang, batıda Sincan ve Siçuan eyaletinde enfeksiyon ortaya çıktı.

Çinli aşı geliştiricileri, Endonezya, Singapur, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerle de tedarik anlaşmaları imzaladılar, bu ayın başlarında ise CNBG 30.000'den fazla kişinin katıldığı yerel bir klinik çalışmada aşının etkinliğinin yüzde 86 oranını gösterdiğini söyledi.