Advertisement

Citigroup Inc, petrolden bakır ve demir cevherine, emtia grubu için fiyat tahminlerini düşürdü. Banka, Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün etkisinin başta düşünülenden çok daha kötü olabileceğini kaydetti.

Aralarında Ed Morse'un da bulunduğu Citigroup analistleri, hazırladıkları notta, en sert aşağı yönlü fiyat revizyonları, yılın ilk üç çeyreği için tahminlerin düşürüldüğü petrolde gerçekleştirdi. Citi ayrıca, salgının Çin ve küresel ekonomik görünümde "kaydadeğer bir değişiklik" yarattığına dikkat çekerek, ilk çeyrek için bakır fiyat projeksiyonunu yaklaşık yüzde 20 indirdi.

Citigroup'un emtia araştırma küresel müdürü Morse, "Çin hükümetinin ölçümleri ekonomiye yönelik oldukça önemli bir kayba işaret ediyor ve hatta OPEC + koalisyonunun daha derin bir üretim kısıntısı ile birlikte, daha zayıf petrol dengelerine düşülecek" dedi ve "Tüm emtia için kritik dolaylı etkiler olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Citigroup Brent petrolü için ilk çeyrek fiyat tahminini varil başına 69 dolardan 54 dolara indirdi. Sonraki iki çeyrek için projeksiyonlardaki indirimler, bankanın virüsün etkisinin önceden düşünülenden daha uzun ve daha derin olacağı varsayımına dayanıyor. Banka küresel petrol göstergesi Brent'in son 2.5 yılın en düşük seviyesi olan 47 dolara inebileceğini kaydetti.

Çin'in enerji sektöründe konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan bu ülkede, petrol talebi günlük 3 milyon varil ya da yüzde 20 düştü. Çin'de ortaya çıkan bu virüs petrol piyasaları için, 10 yılı aşkın süre önce meydana gelen küresel finans krizinden bu yana en büyük talep şokunu oluşturmaya hazırlanıyor.

Citi 2. çeyrek için petrol fiyat tahminini 68 dolardan 50 dolara ve sonraki üç aylık dönem için ise 63 dolardan 53 dolara indirdi. Dördüncü çeyrek projeksiyonunu ise 57 dolardan 58 dolara çıkardı.

Brent petrolü, finans piyasalarının Çin'deki koronavirüs krizinin ilk farkına vardıkları 20 Ocak'tan bu yana yüzde 13 düştü. Kontrat bugün 56.50 dolar civarında işlem görüyor.