Advertisement

Çelik üretiminde kullanılan demir cevheri, Çin’de inşaat faaliyetlerinde düşüşe neden olan emlak sektöründeki süregelen sarsıntıdan olumsuz etkileniyor.

Gayrimenkul piyasasına ilişkin endişeler, tahvillere gelen satış dalgası ve zor durumdaki emlak geliştirme şirketi China Evergrande Group’un karşı karşıya kaldığı diğer likidite baskıları ile birlikte daha da derinleşti.

Maike Futures analisti Ban Peng, “Emlak sektörü zayıf satışlar ve sıkışık fonlama ile karşı karşıya, bu nedenle inşaat işlerinin canlanması için çok fazla sebep yok. Eğer çelik üreticileri kış sezonu için stokları tekrar artırmaya başlarlarsa, demir cevheri fiyatları belki tekrar toparlanabilir, ancak büyük bir sıçrama için fazla bir temel faktör yok” dedi.

Son satış dalgası, yılın ilk yarısında Çin’de pandemi dönemi teşvik tedbirlerinin zirve yapması ile birlikte talebin aşırı güçlenmesi sonrası, demir cevheri piyasaları için büyük bir geriye dönüşü işaret ediyor. Pekin yönetiminin emlak sektöründe aşırı borçlanmayı önlemek için getirdiği kısıtlamalar ve ekonomideki yavaşlama beklentilerin bozulmasına yol açıyor. Demir cevheri fiyatları, Mayıs ayında gördüğü rekor zirvenin neredeyse üçte iki altında.

Çelik tedarik zinciri çok fazla gevşeme işaretleri veriyor. Çin’de büyük tesislerin üretimi Ekim sonuna doğru yaklaşık yüzde 20 daraldı. Demir cevheri stokları Nisan 2019’dan beri en yüksek seviyesinde ve çelik fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ile üretim tesislerinin marjları baskı altında. İnşaatlarda kullanılan temel maddelerden biri olan betonarme demirinin vadeli kontratları son bir yılın en düşük seviyesinde.