Advertisement

Pandemi ile başlayan kur artışının olumsuz sonuçları tekstil sektöründe de yüksek zam olarak kendisini hissettiriyor.

Bloomberg HT yayınına katılan Gürmen Grup Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Doğan, yün ve pamuk gibi ana hammaddelerde pandeminin başından beri Döviz bazında yüzde yüze yakın artışlar yaşandığını belirterek, "Dolayısıyla maliyet kalemlerini yönetmek perakendecilerin bu dönemde en önemli konularından biri. Bu oranlar ne üreticilerin ne de markaların tek başına sırtlayabileceği oranlar değil. Tabi bu fiyat artışları tam olarak tüketiciye yansıtılabilecek oranlar da değil.

Mayıs ayında fiyatlarda artış yüzde 30 seviyelerindeydi, yazı bu şekilde atlatırız ama önümüzdeki kış döneminde ben yüzde 70 artış bekliyorum geçen kışa göre." ifadelerini kullandı.

"Irak ve Kosova pazarına giriyoruz"

Yurtdışında 46 noktada hizmet verdiklerini aktaran Doğan, "Tekstil tarafında Ramsey ve KİP markalarıyla farklı segmentlerde hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı pazarlarımız Orta Asya yani Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan... Ortadoğu'da da önemli bir pay alıyoruz. Son bir yıl içerisinde Katar'da ve Dubai'de mağaza açılışlarımız oldu. Şimdi de yakın zamanda Irak'ta bir mağaza açacağız. Yine Balkanlar'da büyüme planlarımız var, Kosova'da bir açılışımız olacak" bilgisini verdi.

"İnsanlar dışarı çıktı"

Pandemi döneminde e-ticarette yüzde yüzleri aşan ciro büyümeleri yaşadıklarını anlatan Doğan, "İlk 6 ay performansımız on line tarafta yüzde 75 seviyelerinde, cirodaki payını yüzde 10 seviyesine getirebilmiştik. Şimdi insanlar dışarı çıktıkları için online satışlar biraz hız kesti ama biz ciro içindeki payını yüzde 10 civarında koruyabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Doğan, Eximbank'ın son açıklanan rakamlarla işte yüzde 70'nin liraya çevrilmesi koşulunun ihracatçı için cazibesini yitirdiğini de sözlerine ekledi.